MİLLİYET GAZETESİ

ABD'li savcılar, Cumartesi günü Miami'de Federal Soruşturma Bürosu (FBI) tarafından gözaltına alınan Zarrab'ın yanı sıra, Kamelya Camşidi ve Hüseyin Necefzade adlı iki İran vatandaşı hakkında daha tutuklama kararı çıkarıldığını açıkladı. İran asıllı iş adamı Reza Zarrab, Miami’de "İran yaptırımlarını baypas ederek ABD’yi dolandırmak, bankacılık sahtekârlığı ve kara para aklama suçlamaları"ndan tutuklandı. Peki Reza Zarrab (Rıza Sarraf) kimdir?

Amerikan Harry Barko Firması, Irak’ta ABD adına gerçekleştirdikleri çeşitli işlerde yolsuzluk yaptıkları, Amerikan devletini zarara uğrattıkları ve KBR firması adına çalışan aralarında 2004 yılında Irak’ta Felluce kenti yakınlarında kaçırıldıktan sonra öldürülen Türk işçi Murat Yüce’nin de bulunduğu, firma adına çalışan Türk işçilerinin can güvenliklerini yeterince sağlanmadığı ve ölümlerine neden olduğu gerekçesiyle dava açtı.

"Tek amacımız para, Türkiye’ye açılan tüm davaların amacı para, Ağrı dağı iyi bir peşinat olurdu" diyenErmeni avukat Mark Geragos’a tepki yağıyor. Soykırım tasarısını Temsilciler Meclisine getirmeye çalışan Nanvy Pelosi’yi bunaltan ABD’deki Türk Derneklerinin hedefinde şimdi Türkiye’yi mahkemeye veren dört avukattan biri olan Ermeni asıllı Mark Gregeros var. ABD’deki Türk sivil toplum örgütleri ve toplum liderleri Mark Gregeros’a ateş püskürdü.

3M firması, Ağustos ayında Amerikan Adalet Bakanlığına ve Halka Açık Şirketler Denetleme Komisyonu’na (U.S. Securities and Exchange Commission) verdiği çeyrek dönem faaliyet raporunda söz konusu iddiaları, yetkili Amerikan makamlarına bildirdi. 3M firması, Türkiye’de adının karıştığı yolsuzluk ve rüşvet iddialarını tam olarak araştıracaklarını ancak, araştırma sonrasında ortaya çıkacak sonuçların ve bu sonuçların bedelinin ne olacağını henüz tahmin edemediklerini bildirdiler. Raporda hangi kamu kuruluşuna rüşvet verildiği veya hangi ihaleye fesat karıştırıldığına ilişkin bilgiye yer verilmedi. Bunun soruşturma sonucu ortaya çıkması bekleniyor.

ABD’de yasal olarak oturma ve çalışma izni olan Yeşil Kart’a sahip olmak için ülkede bulunan göçmenlerin para karşılığında, Amerikan vatandaşı veya Green Kart sahibi bir kişi yaptığı anlaşmalı sahte evlilik sayısında patlama yaşanıyor. ABD’de,yılda ortalama toplam olarak 2 milyonun üzerinde evlilik gerçekleşiyor. Yapılan bu evliliklerde sahte evliliklerin oranının giderek artarak ve her yılyüzbinlerle ifade edilen rakamlara ulaştığı iddia ediliyor.

ABD'de sayıları yaklaşık 500 bin civarında olan Türklerin başı en fazla trafik cezalarıyla dertte. ABD'de yaşayan Türkler, aşırı hız yapıyor, kırmızı ışıkta geçiyor ve trafik ihlalleri yapıyor.