J1 - J2 VİZELERİ

Değişim Ziyaretçisi Programı Amerika Birleşik Devletleri vatandaşları ile diğer ülkelerin vatandaşlarının eğitim ve kültürel amaçlarla değişimlerini teşvik eder. Değişim Programları Amerika Birleşik Devletleri ve yaşam tarzını deneyimlemek için oldukça değerli bir fırsattır. 

Daha fazla bilgi için http://j1visa.state.gov/ ziyaret edebilirsiniz. Potansiyel başvuru sahiplerinin bilmesi gereken her şey, bu programa nasıl katılacağından, programın özelliklerine varincaya kadar her şeyi bu sitede bulabilirsiniz.

İç Güvenlik Departmanı düzenlemeleri uyarınca tüm başlangıç (ilk) J değişim ziyaretçileri, ve J2 eş ve aileleri başvuru sahibinin programının Form DS-2019’da belirtilen başlangıç tarihinden 30 gün ya da daha az zaman kala giriş yapmaları gerekmektedir. 30 gün kısıtlaması halihazırda programa devam etmek için dönüş yapan değişim katılımcılarına uygulanmaz. Amerika Birleşik Devletlerine daha erken giriş yapmak istiyorsanız (kursun başlamasına 30 günden fazla zaman kala) bir ziyaretçi vizesi edinmelisiniz, fakat bu genelde uygun karsilanmayabilir.

 

Uygunluk 
Değişim ziyaretçisi (J) göçmen olmayan vize kategorisi yalnızca Amerika Birleşik Devletlerindeki değişim ziyaretçisi programlarına katılması onaylanmış kişilere sağlanır. Bir başvuran önce başvurusunu yapmalı, gereklilikleri karşılamalı ve tespit edilmis sponsor organizasyon aracılığıyla Değişim Ziyaretçisi Programı kategorilerinden birine kabul edilmiş olmalıdır. Eğer başvuran Fulbright Bursu veya başka bir Amerika Birleşik Devletleri Hükümeti destekli olan bir programa seçilmişse, lütfen aşağıdaki bağlantıyı inceleyiniz:

 

Aile Üyeleri İçin Vize Bilgisi 
Başvuranın eşi ya da 21 yaşın altındaki evlenmemiş çocukları Amerika Birleşik Devletlerinde eşlik etmek icin vize başvurusu yapabilir. Eğer uygunsa, aile bireylerine asıl başvuranın orijinal vizesi temel alınarak vize saglanir. Asıl başvuru sahibi ailenin mali olarak Amerika Birleşik Devletlerinde kalınan süre boyunca desteklenebileceğini kanıtlamalıdır.

  • Genelde, asıl başvuranın eş ve/veya çocuklarının çalışmaya izinleri yoktur.
  • Aile birleşimi vizesi olan çocuklar devlet veya özel okullara gidebilirler.
  • Aile birleşimi vizesi yasal olarak evli olmayan çiftlere uygulanamaz. Bu kişiler Ziyaretçi Vizesi için başvurmak durumundadır.

 

Asıl başvuranın vizesi geldikten sonra aile birleşimi vizesi için başvurulurken, aile birleşimi vize başvuranı gerekli başvuru evrakının yanı sıra aşağıdakileri de sunmalıdır:

  • Evlilik belgesinin bir örneği ve/veya aile ile ilişkiyi kanıtlayan doğum belgesi;
  • Asıl başvuran vizesinin kopyası ya da USCIS’tan alınan asıl başvuranın Durumunu gösterir resmi belge;
  • Asıl başvuranın pasaportundaki kişisel veri sayfasının bir örneği.

 

Sponsor kuruluş asıl başvuru sahibinin adını asıl başvuru sahibi ile birlikte seyahat etmeyi planlayan diğer aile biIeylerinin isimleri ile birlikte SEVİS sisteme girerek gerekli DS-2019 form(lar)ını oluşturur. Her bir aile bireyi kendi SEVIS numaraları ile kendi DS-2019 formunu alır. 

Değişim ziyaretçileri çalışma değişim programının onaylı bir parçası olmadığı takdirde çalışmaya izinli değillerdir.

 

Kalma Süresi 
Vizenin verilmesi Birleşik Devletlere giriş yapılabileceği garantisi anlamına gelmez. Gümrük Girişinde bulunan Gümrük ve Sınır Koruma Memurluğu (CBP) Görevlileri seyahat eden kişinin Birleşik Devletlere girip giremeyeceğine ve ne kadar süre kalmasına izin verileceğine karar verir. Vizenin geçerliliği, izin verilen kalma süresi ile ilişkili değildir; başvuran adayın vizesi 10 yıl geçerli olabilir, fakat izin verilen kalma süresi genelde 6 aydan fazla olmaz. Vizenin geçerliliği basit olarak, kişilerin Birleşik Devletlere seyahat edebilecekleri ve Birleşik Devletlere giriş başvurusunda bulunabilecek oldukları süredir.