Gümrük Beyan Zorunluluğu

Amerika’ya girerken veya çıkarken yanınızda bulundurabileceğiniz para veya menkul kıymetlerin üst sınırı yoktur. Fakat, yanınızda bulunan nakit karşılığı miktarın $10,000’i aşması halinde bunun bildirim mecburiyeti vardır. Bu durumda “ Report of International Transportation of Currency and Monetary Instruments" FinCEN 105 formunun doldurulması gerekmektedir.

Önemli bir husus olarak; $10,000 ve üzeri miktarın aile üyeleri arasında pay edilmesi halinde dahi bu bildirim mecburiyeti devam etmektedir. Örneğin, aile üyelerinden birinin $5,000 diğerinin $6,000 taşıması halinde bu miktar toplam $11,000 olarak değerlendirilir ve FinCEN 105 formunun doldurulması gerekmektedir. Bu bildirimin yapılmaması halinde paraya el konulabileceği gibi ve bunun ötesinde kişi hukuki ve cezai yaptırımlara tabidir.

ÖNEMLİ UYARI: ABD’ ye girişte varış öncesi doldurulması mecbur tutulan CBP Form 6059-B bildirim formu ABD çıkışlarında yolculara verilmemektedir. Tıpkı girişte olduğu gibi çıkışta da eğer $10,000 limitinin üstünde bir para taşınmakta ise böyle bir bildirim yapma mecburiyeti olduğu unutulmamalıdır.