STAR GAZETESİ

ABD Göçmenlik ve Vatandaşlık Bürosu (USCIS ), Federal hükümet tarafından onaylanan 40 projeye yatırımcı olarak katılan kişilere ‘Yeşil Kart’ verilip, Amerikan vatandaşlığı yolunun açıldığı EB-5 Vize programına Türk yatırımcılar yoğun ilgi gösteriyor. New York barosu göçmenlik ve ticaret avukatlarından Cahit Akbulut, devam etmekte olan yeni projelere Türk yatırımcılardan oldukça yoğun ilgisinin olduğunu belirterek, şu ana kadar kendisine 50 kadar Türk yatırımcının ‘EB-5 Vize Programı’ kapsamında olan yatırımlara ortak olmak için başvurduğunu söyledi.

Geçtiğimiz ay ABD Kongresine İllinois Eyaleti Demokrat milletvekili Gutierrez tarafından sunulan ve 92 milletvekili tarafından da desteklenen göçmenlik reform yasa tasarısı ABD’de kaçaklara İngilizce öğrenmeleri ve 500 dolar ceza ödemeleri halinde 6 yıllık vize ve onu takiben green kart verilmesini öngörüyor. Konuyla ilgili görüşlerini açıklayan New York Göçmenlik Avukatı Cahit Akbulut, “Yasa önerisi kaçaklara green kart verilmesinde başka ağırlıklı olarak sınırların korunması; tutuklananların şartlarının iyileştirilmesi, aile kotalarının düşürülmesi, gelecekte kaçak duruma düşüşü engelleyici bir takım daha maddeleri içermektedir.

ABD'de yaşanan ekonomik durgunluğun Türk girişimciler için bir fırsata dönüşebileceği iddia edildi. Uzmanlar, "ABD'de özellikle mağaza kiralarında yaşanan düşüş ABD hükümetinin uyguladığı bir dizi yeni teşviklerle Türk markalarının ABD pazarında yer alabilmesi için bir şans yaratabilir" diye konuştu.