SABAH GAZETESİ

Geçtiğimiz yıl Green Card çekilişine katılan Türk vatandaşı sayısı bir önceki yıla göre iki kat arttı. New York Barosu Avukatı Cahit Akbulut, "ABD'de çalışma ve beş yıl yasal oturma izninin yanısıra Amerikan vatandaşlığının da yolunu açan Green Card sahibi olmak için, geçen yıl Türkiye'den rekor başvuru gerçekleşti. Green Card çekilişine katılan 138 bin 877 Türk vatandaşından bin 807'si 2013'te bu kartı almaya hak kazandı" dedi.

ABD'nin inşaat ve enerji devi KBR, Irak'ta çalıştırdığı Türk işçilerin kaçırılıp öldürülmesi nedeniyle mahkemelik... Şirket, fiyat şişirmek ve işçilere savunma sağlamamakla suçlanıyor. ABD'nin dev inşaat ve enerji firması KBR (Kellogg Brown & Root), taşeron firma aracılığıyla çalıştırdığı Türk işçilerin Irak'ta kaçırılıp öldürülmesi nedeniyle ABD'de mahkemelik oldu. Amerikan Harry Barko Firması, Irak'ta ABD adına gerçekleştirdikleri çeşitli işlerde yolsuzluk yaptıkları, devleti zarara uğrattıkları ve KBR firması adına çalışan aralarında 2004'te Irak'ın Felluce kenti yakınlarında kaçırıldıktan sonra öldürülen Türk işçi Murat Yüce'nin de bulunduğu Türk işçilerinin can güvenliklerinin sağlanmadığı gerekçesiyle dava açtı.

New York'un Brooklyn bölgesinde yapılacak Nets Basketbol takımının maçlarını oynayacağı 18 bin kişilik spor ve eğlence salonu Barclays Center Arena'nın finansmanın büyük bir bölümünün ABD'de Green Kart karşılığında yatırım yapan Çinli yatırımcılardan sağlandığı, 1,5 milyar dolara mal olacak projenin 2012 yılında hizmete gireceği bildirildi. New York eyaleti ve New York belediyesi tarafından desteklenen proje konusunda açıklama yapan firma yetkilisi George Olsen, özellikle EB-5 programı kapsamında yapılan federal destekli programlara ilginin giderek arttığını belirterek, "Yatırımcılar için özellikle projeye ortak olmaları şartıyla sağlanan Green Kart çok çekici geliyor. Yatırımcı ABD'de hem güvenli yatırımlarda birikimlerini değerlendiriyor aynı zamanda da kendisine ve ailesine de ABD vatandaşlığının yolunu açıyor" diye konuştu.

ABD Başkanı Barack Obama, Amerikan senatosunda reddedilen göçmenlik yasasının ardından büyük hayal kırıklığı yaşadığını açıkladı. ABD'de "Dream Act" olarak adlandırılan ve kaçak göçmenlerin çocuklarınaüniversite eğitimi veya Amerikan ordusuna katılmaları şartıyla oturma izni verilmesini öngören tasarının Senato'da reddedilmesinin ardından ABD'de yaşayan kaçak göçmenlerin af hayalleri de sona erdi.

ABD'de "Dream Act" olarak adlandırılan ve kaçak göçmenlerin çocuklarına üniversite eğitimi veya Amerikan ordusuna katılmaları şartıyla oturma izni verilmesini öngören tasarının Senato'da reddedilmesinin ardından ABD'de yaşayan kaçak göçmenlerin af hayalleri de sona erdi. Başkan Obama yasa tasarısının reddedilmesinin ardından yaptığı yazılı açıklamada, "Oylama sonucu inanılmaz bir hayalkırıklığı ama ülkenin çökmüş olan göçmenlik sistemi onarma konusunda çalışmalarımız devam edecek, pes etmeyeceğiz" dedi.