EB-5 YATIRIMCI VİZESİ

$500,000 yatırımla ABD'de Green Kart elde etme şansı devam ediyor. ABD Göçmenlik Bürosu, Federal Büro tarafından onaylanmış 700 civarında projeye yatırımcı olarak katılan kişilere Green Kart veriyor. EB-5 Visa programı olarak adlandırılan yolla yatırımcı kişiler, eşleri ve 21 yaşın altındaki çocukları ABD'de devamlı yaşama ve çalışma müsadesine ve 5 sene sonra da ABD vatandaşı olma hakkına sahip oluyorlar.

Bu program altında yatırım miktarı en az $500,000 olarak tespit edilmiş olup, bu miktar yatırımcının tercih edeceği ve ABD Göçmenlik Bürosunca onaylanmış projeye yatırılıyor. Bu şekilde de yatırım oranında yatırım şirketine ortak olunuyor. Yatırım bedeli Green Kart başvuru onayı alınana kadar özel bir hesapta tutuluyor ve sonrasında proje yapımı için gerekli olan hesaba aktarılıyor. Yatırımcı, yatırım kaynağını göstermek ve belgelemek zorundadır. 

Birinci başvuruda 2 senelik geçici Green Kart veriliyor. Bu başvuru 13-14 ay arasında onaylanmaktadır. İkinci senenin sonunda projenin devamlılığı sağlanması halinde kalıcı Green Kart temin ediyorsunuz. İlk karttan itibaren 5 yıl sonunda arzu edilirse ABD vatandaşlığına sahip olmak da mümkün. Katılım ve proje tamamlandıktan sonra da yatırımınızın ana parasını geri alabiliyorsunuz.