TARAF GAZETESİ

ABD Göçmenlik ve Vatandaşlık Bürosu, projelere yatırımcı olarak katılan kişilere 'yeşil kart' verilerek ABD vatandaşlığı yolunun açıldığı EB-5 Vize programına Türkler de yoğun ilgi gösteriyor New York Barosu avukatlarından Cahit Akbulut, 50 Türk yatırımcının EB-5 Vize programı kapsamındaki yatırımlara ortak olmak için kendisine başvurduğunu söyledi. Akbulut, ABD'de başka yolla 'yeşil kart' alma imkânı olmayanlar için EB-5 programının büyük fırsat olduğunu belirterek, "Yatırımcının Amerikan Göçmenlik ve Vatandaşlık Bürosu tarafından seçilmiş projelerden birine yapacağı yatırım sayesinde ABD'de kalıcı vizeye ve ABD'de vatandaşlığına ulaşması artık mümkün. Yeşil kart almanın ötesinde bu işlemler sırasında yatırımcının işletmeye aktif olarak katılmadan ailesiyle birlikte istediği yerde oturma ve eyalet okullarında ücret indiriminden istifade etme imkânına sahip.

ABD, ülkede federal hükümet tarafından desteklenen projelere yatırım karşılığında yabancı yatırımcıya ABD vatandaşlığının da yolunu açan Green Card programıyla ilgili yasayı üç yıl daha uzattı. Kongre’nin onayladığı yasa, ABD Başkanı Barack Obama’nın da yasayı imzalamasının ardından üç yıl daha uzatılmış oldu. New York Barosu göçmenlik ve ticaret avukatlarından Cahit Akbulut, “Eylülde bir ay geçici olarak uzatılan yasa, tekrar Kongre’ye getirilerek üç yıl daha uzatıldı. Programın ana yapısında pek fazla değişiklik yapılmadı. Bu program, ABD Göçmenlik Bürosu, 40 kadar projeye yatırımcı olarak katılanlara Green Card vererek, bu kişilere ve aile fertlerine ABD vatandaşlığı yolunu açıyor. Bu programın başarılı olmasıyla, ABD Temsilciler Meclisi yasayı üç yıl daha uzattı. Bu programdan, ABD ve yabancı yatırımcılar çok memnun. Ekonomik durgunluğa rağmen projelere çok sayıda yabancı ortak alındı ve yeni projeler yolda” dedi.

NEW York’ta unutulan on milyar dolarlık sahipsiz paralar fonunda çok sayıda Türk’ün de adı var. ABD’de devletin kontrolüne geçen sahipsiz paralar hesabında binlerce Türk’ün parasının olduğu ortaya çıktı. Unutulan paraların miktarının ne kadar olduğu bilinmiyor. ABD’de 51 eyalette unutulan sahipsiz paralar fonunda parası olan Türkler arasında Özer Uçuran Çiller, Berk Çiller, Abdullah Unakıtan, Ahmet Özal, Efe Özal, Elvan Özal, Cem Uzan, Hakan Uzan, Melahat Uzan, Erol Sabancı, Demir Sabancı, Ali Sabancı, Fethullah Gülen, Mustafa Koç, Emrah Hattat, Şehmuz Tatlıcı, İnan Kıraç gibi çok sayıda ünlü isim yer alıyor.