HÜRRİYET GAZETESİ

Türkiye’de PR, İletişim Danışmanlığı ve Organizasyon hizmetleri veren The PR Room İletişim, New York ofisini açarak, ekonomik durgunluk ve sonrasında ABD pazarında yer almak isteyen Türk girişimcilere destek amacıyla ABD'nde hizmet veren ilk Türk PR şirketi oldu. Konuyla ilgili görüşlerini belirten The PR Room İletişim New York Operasyon Müdürü Johnpaul Jason, "ABD’deki kriz Türkler için bir fırsata dönüşebilir dedi.

ABD’deki Türk dernek ve organizasyonlarını bünyesinde toplayan, Türk Amerikan Derneği Federasyonu (TADF) tarafından başlatılacak kampanya sonucunda, Amerikan vatandaşlığı hakkını kazanmış, ancak henüz Amerikan vatandaşlığına başvurmamış Türk vatandaşı ve Türk kökenli soydaşların, ABD vatandaşlığı elde etmesi sağlanacak. Bilgilendirme toplantıları, seminerler ve çeşitli etkinliklerle, ABD'de yaşayan Türk topluluğu konuyla ilgili bilinçlendirilecek.

ABD’de devletin kontrolüne geçen ‘Sahipsiz Paralar’ hesabında binlerce Türk’ün parasının da olduğu ortaya çıktı. Türklerin ABD’de unuttukları paraların miktarının ne kadar olduğu bilinmiyor. ABD’de 51 eyalette unutulan ‘Sahipsiz Paralar’ fonunda parası olan Türkler arasında Özer Uçuran Çiller, Berk Çiller, Abdullah Unakıtan, Ahmet Özal, Efe Özal, Elvan Özal, Cem Uzan, Hakan Uzan, Melahat Uzan, Erol Sabancı, Demir Sabancı, Fethullah Gülen, Mustafa Koç, Emrah Hattat, Şehmuz Tatlıcı, İnan Kıraç, gibi siyaset ve iş dünyasının çok sayıda ünlü isimi de bulunuyor.

Irak ve Afganistan’da süren savaş sırasında hayatını kaybeden, yaralanan Türkler için ABD tazminat ödeyecek. Amerikan Çalışma Bakanlığı’nın, savaş şartlarında bu ülkelerde, ABD firmaları veya bu firmalara bağlı çalışanların, ABD’de çalışıp iş kaybına uğrayan bir kişiyle aynı haklara sahip olduğu öğrenildi. New York Barosu Ticaret ve Göçmenlik Avukatı Cahit Akbulut, "Savaş mağduru Türk aileler ABD’den tazminat alabilecek" dedi.

ALMANYA’nın Darmstadt kentinde yaşayan kuaför kızları Sevtap, Oya ve Nilgün'e, "Siz Amerika’da bir petrol şirketinin varislerisiniz" diyerek bir anda çocuklarının kaderini değiştiren anne Feride Geleç, dedesi Yakub Kadri’nin fotoğrafını Hürriyet Gazetesi'nde görünce gözyaşlarını tutamadı. 40 yılı aşkın bir süredir Almanya'da yaşayan altı çocuk annesi Feride Geleç, Hürriyet'te dedesinin fotoğraflarını görünce ...

New York'un başarılı ve sevilen Türk avukatlarından Cahit Akbulut, 50’inci yaşını dostlarıyla birlikte kutladı. Eşi Füsun Akbulut’un organize ettiği Ali Baba Restaurant’taki sürpriz doğum günü partisinde Akbulut çiftini hukuk eğitimi gören oğulları Müzisyen Aytekin Şenyaylar'ın fasılı ile eğlenen misafirler, restoranın sahibi Ali Doğan'ın sürpriz dansöz konuğu ile felekten bir gece çaldılar.

Uzanların 845 United Nations Plaza adressindeki Trump World Towers binasının 80'inci katında bulunan dairesı 4.7 milyon dolara alıcı bulurken, yine Uzanlara ait 515 Park Avenue adresindeki 19'uncu kattaki daireleri 8.6 milyon dolara ve üçüncü kattaki hizmetli daire ise 430 bin dolara alıcı buldu. Dairelerin toplam satış değerleri 13 milyon 730 bin doları bulurken bu paranın 5 milyon 30 bin doları Uzanların daha önceden evlere olan borçlarından düşüldü.

Amerikan KBR firmasına bağlı, Irak’ta taşeron olarak iş yapan bir Türk firması adına çalışırken 6 yıl önce kaçırılan Türk işçisi Güngör Özkalp’ın ailesine, Amerikan AIG sigorta firması yaklaşık 400 bin TL tazminat ödeme kararı aldı. Güngör Özkalp, Irak’a gittikten kısa bir süre sonra kaçırılmış ve Dışişleri Bakanlığı’nın tüm girişimlerine rağmen, fidye isteyen kişilerle kısa bir süre sonra iletişim kesilmişti ...

ABD Baskani Barack Obama, Amerikan senatosunda reddedilen göçmenlik yasasinin ardindan büyük hayal kirikligi yasadigini açikladi. ABD’de "Dream Act" olarak adlandirilan ve kaçak göçmenlerin çocuklarina üniversite egitimi veya Amerikan ordusuna katilmalari sartiyla oturma izni verilmesini öngören tasarinin Senato’da reddedilmesinin ardindan ABD’de yasayan kaçak göçmenlerin af hayalleri de sona erdi.