H1 VİZESİ

Bu vizeye başvuranlar, belirli bir yüksek eğitim kursunun tamamlanmasını gerektiren yüksek derecede uzmanlaşmış bir bilgi kuruluşunun teorik ve pratik başvurusunu gerektirir. Bu kategori aynı zamanda mankenleri ve Devletlerarası araştırma ve geliştirme veya Savunma Bakanlığı tarafından yönetilen ortak üretim projelerini içerir.

  • Eğer bir başvuru sahibi Amerika Birleşik Devletleri’nde göçmen olmayan bir kişi olarak geçici olarak çalışmak istiyorsa, ABD göçmen kanunu altında, başvuru sahibi başvuranın yapacağı iş türüne dayanarak, belirli bir vizeye ihtiyaç duyar. Geçici işçi kategorilerinin çoğu, başvuru sahibinin bir vizeye başvurabilmesinden önce ABD Vatandaşlık ve Göçmenlik Hizmetleri (USCIS) tarafından onaylanması gereken I-129 dilekçesinin başvuru sahibinin gelecekteki işvereni veya temsilcisi tarafından saglanmasini gerektirir. Daha fazla bilgi için, lütfen uscis.gov‘a bakın.
  • Bireyler bir geçici işçi vizesine sadece ABD’deki iş verenlerin I-129 dilekçesini sunduktan ve USCIS’in onaylamasini takiben başvurabilirler. USCIS daha sonra onay fişi numarasını gösteren bir I-797 formu düzenleyecektir. Bu fiş numarası, bu hizmet yoluyla bir randevu almak icin gereklidir. I-797 ve/veya I-129’un sayfa kopyaları gerekli değildir. 
  • H1-B sadece dilekçenin başlangıç tarihinden itibaren 90 gün öncesine kadar geçerli olabilir ve aynı işveren ile vizelerini yenilemedikçe dilekçenin başlangıç tarihinden sadece 10 gün önce ABD’ye girmek üzere vizelerini kullanabilirler.
  • Başvuru sahipleri bu pozisyonu doldurmak üzere gerekli profesyonel becerileri ve nitelikleri taşıdıklarını kanitlamaya hazırlıklı olmalıdırlar.