CUMHURİYET GAZETESİ

Rıza Sarraf’ın New York’ta başlayacak mahkeme süreciyle ilgili takvim Pazartesi günü yapılacak duruşmada belirlenecek. New York Güney Bölgesi Hakimi Richard Berman’ın daha önce savunma ve iddia makamına 7 Haziran’a kadar takvimi belirlemesi isteği tarafların henüz hazır olmadığı gerekçesiyle gerçekleşmemişti.

Ankara- ABD Başkanı Barack Obama, göçmenlik yasa tasarısının reddedilmesinin ardından yaptığı yazılı açıklamada, "Oylama sonucu inanılmaz bir hayalkırıklığı ama ülkenin çökmüş olan göçmenlik sistemi onarma konusunda çalışmalarımız devam edecek, pes etmeyeceğiz" dedi. Geçtiğimiz hafta Amerikan Temsilciler Meclisinde kabul edilen yasa tasarısı, Cumartesi günü ABD Senatosuna sunuldu. Oylamada 55 evet oyuna karşı 41 hayır oyu alan yasa tasarısı, kabul edilmesi için gerekli oy sayısı 60'a ulaşamayınca umutlar bir sonraki Senato dönemine kaldı. ABD senatosunda yeni dönemde göçmenlik reformlarına şiddetle karşı çıkan Cumhuriyetçi partililerin çoğunluğu ele geçirmesi ile birlikte tasarının yasalaşması artık mucizelere kaldı. Sayılarının bir milyonun üzerinde olduğu tahmin edilen, ABD dışında doğup 16 yaşından küçükken Amerika'ya gelen kaçak göçmen durumunda olan çocuklara af yolunu açan tasarının yasallaşmasıyla göçmenlik reformlarının önünün açılması bekleniyordu.

Geçtiğimiz ay ABD Kongresine İllinois Eyaleti Demokrat milletvekili Gutierrez tarafından sunulan ve 92 milletvekili tarafından da desteklenen göçmenlik reform yasa tasarısı ABD'de kaçaklara İngilizce öğrenmeleri ve 500 dolar ceza ödemeleri halinde 6 yıllık vize ve onu takiben green kart verilmesini öngörüyor. New York - Konuyla ilgili görüşlerini açıklayan New York Göçmenlik Avukatı Cahit Akbulut, "Yasa önerisi kaçaklara green kart verilmesinde başka ağırlıklı olarak sınırların korunması; tutuklananların şartlarının iyileştirilmesi, aile kotalarının düşürülmesi, gelecekte kaçak duruma düşüşü engelleyici bir takım daha maddeleri içermektedir.

Türk Amerikan Derneği Federasyonu tarafından başlatılacak kampanya sonucunda, Amerikan vatandaşlığı hakkını kazanmış, ancak henüz Amerikan vatandaşlığına başvurmamış Türk vatandaşı ve Türk kökenli soydaşların, ABD vatandaşlığı elde etmesi sağlanacak. New York- ABD'de ki Türk dernek ve organizasyonlarını bünyesinde toplayan, Türk Amerikan Derneği Federasyonu (TADF) tarafından başlatılacak kampanya sonucunda, Amerikan vatandaşlığı hakkını kazanmış, ancak henüz Amerikan vatandaşlığına başvurmamış Türk vatandaşı ve Türk kökenli soydaşların, ABD vatandaşlığı elde etmesi sağlanacak.

ABD'de çalışanların yasal olarak çalışma iznine sahip olup olmadıkları, internet üzerinden tespit edilecek. Ankara- ABD'de bugünden itibaren hizmete girecek olan E-Verify sistemiyle, bir işyerinde çalışan kişinin yasal olarak çalışma izninin bulunup bulunmadığı 24 saat içerisinde öğrenilecek. Yeni hizmete girecek sistemle, ABD'de kaçak olarak kişiler tespit edilerek, kaçak olarak çalışmaları engellenerek, kaçak işçi çalıştıran işverenlere para cezası verilecek.

CHP Genel Başkanlığına Kemal Kılıçdaroğlu'nun seçilmesi ABD'de yaşayan Türkler arasında da değerlendirildi. Amerika'daki çeşitli meslek gruplarından Türk vatandaşları, CHP'den Deniz Baykal'ın çekilmesini de en az Kılıçdaroğlu'nun genel başkanlığa seçilmesi kadar önemli olduğunu vurguladılar. New York- CHP Genel Başkanlığına Kemal Kılıçdaroğlu'nun seçilmesi ABD'de yaşayan Türkler arasında da değerlendirildi. Amerika'daki çeşitli meslek gruplarından Türk vatandaşları, CHP'den Deniz Baykal'ın çekilmesini de en az Kılıçdaroğlu'nun genel başkanlığa seçilmesi kadar önemli olduğunu vurguladılar. Kılıçdaroğlu'nun genel başkanlığa seçilmesinin ardından, ABD'de yaşayan Türklerin CHP'den en büyük beklentisi özellikle New York ve Washington kentlerinde büro açarak CHP'nin ABD'deki Türklerden faydalanması ve ABD ile ikili ilişkilerin doğru zeminlerde geliştirilmesi gerektiği görüşünü savundular.

New York- ABD'de 51 eyalette unutulan 'Sahipsiz Paralar' fonunda parası olan Türkler arasında Özer Uçuran Çiller, Berk Çiller, Abdullah Unakıtan, Ahmet Özal, Efe Özal, Elvan Özal, Cem Uzan, Hakan Uzan, Melahat Uzan, Erol Sabancı, Demir Sabancı, Ali Sabancı, Fethullah Gülen, Mustafa Koç, Emrah Hattat, Şehmuz Tatlıcı, İnan Kıraç, gibi siyaset ve iş dünyasının çok sayıda ünlü isimi de bulunuyor. Sadece New York'ta 10 milyar dolar unutulan para var

New York- New York barosu göçmenlik ve ticaret avukatı Cahit Akbulut, ABD'de kaçak olarak yaşayan milyonların af umudunun sona ermediğini ancak, özellikle iddia edildiği gibi Kasım ayına kadar yeni bir göçmenlik yasasının geçmesinin çok zor olduğunu söyledi. Akbulut, "ABD Kongresi Kasım 2011 tarihindeki seçimler dolayısıyla tatile girdi ve ABD'de yasayan 12 milyon civarında kaçak vatandaşın umudu bir diğer bahara kaldı.