F1 - F2 VİZELERİ

Genellikle, geçerli bir eğitim programina katılmak için Amerika Birleşik Devletlerine gelen herhangi bir vize başvuranı için Öğrenci Vizesi gerekmektedir.

Öğrencilerin vizelerine zamanında sahip olmaları için erken başvuru yapmaları özellikle önerilmektedir. Öğrenciler hazır olur olmaz vizeleri için başvuru yapabilirler.

Öğrenciler Elçiliklerin veya Konsoloslukların Öğrenci Vizesini kurs kayıt tarihinden önceki 120 ya da daha az gün öncesine kadar düzenleyebildikleri hususuna dikkat çekilmektedir. Eğer başvuran vize için Form I-20 de belirtilen başlama veya kayıt tarihine 120 günden de fazla bir zaman önceden başvuru yaparsa, Konsolosluk ya da Elçilik başvuruyu vize düzenleyebileceği tarihe kadar bekletir. Konsolosluk memurları başvuru süreçleri için olan bu fazladan zamanı kullanacaktır.

Öğrencilere Amerikan Hükümeti İç Güvenlik düzenlemeleri uyarınca tüm ilk ya da başlangıç öğrencilerinin öğrenim programinin Form I-20'de belirtilen başlama/kayıt tarihinden 30 ya da daha az gün önce Amerika Birleşik Devletlerine giriş yapmaları tavsiye edilir. Amerika Birleşik Devletlerine seyahatinizi planlarken bu tarihleri lütfen dikkate alınız.

Amerika Birleşik Devletlerine daha erken giriş yapmak isteyen bir başlangıç öğrencisi (programin başlamasına 30 günden fazla zaman kala) bir ziyaretçi vizesine uygun nitelikte olmalı ve edinmelidir. İleriye dönük öğrenci notu ziyaretçi vizesinde bulunacak ve yolcu giriş esnasında Amerika Birleşik Devletleri göçmenlik müfettişine öğrenim görme niyeti ile geldiğini açıkça belirtecektir. Herhangi bir çalışmaya başlamadan önce, başvuran Form I-539 (Göçmen Olmayan Durumunun Değişimi için Başvuru formu) doldurarak değişen Öğrenci Ziyaretçi durumunu onaylamalıdır ve ücretini ödemelidir. Ayrıca gerekli Form I-20’yi başvurunun yapıldığı İç Güvenlik Departmanı ofisine sunmanız gerekmektedir. Lütfen Sınıflandırma durumu onaylanmadan öğrenime başlanamayacağı hususunu dikkate alınız.

Egitimleri ABD’de devam eden öğrenciler, öğrenci durumunu sağladıkları ve SEVIS kayıtları devam ettiği sürece yeni vize için herhangi bir zaman başvuru yapabilirler. Devam eden öğrenciler ayrıca sınıfları başlamadan önce istedikleri zaman Amerika Birleşik Devletlerine giriş yapabilirler.

 

Çalışmaya Uygunluk 
Devlet lisesine katılım için Öğrenci Vizesi çıkaran başvuru sahiplerinin çalışmaya izinleri yoktur. 

 

Giriş Bilgisi 
Eğer başvuran Amerika Birleşik Devletlerine ilk girişinden önce okul değiştirirse, yeni okulundan I-20 ile yeni öğrenci vizesi için başvuru yapmalıdır.

Eğer başvuran öğrenim görmeye başladıktan sonra okul değiştirirse, başvuran Amerika Birleşik Devletlerine hala geçerli öğrenci vizesi ve yeni I-20 (arka yüzü eksiksiz onaylanmis) ile tekrar girmelidir.

 

Kalma Süresi 
Vizenin verilmesi Birleşik Devletlere giriş yapılabileceği garantisi anlamına gelmez. Gümrük Girişinde bulunan Gümrük ve Sınır Koruma Memurluğu (CBP) Görevlileri seyahat eden kişinin Birleşik Devletlere girip giremeyeceğine ve ne kadar süre kalmasına izin verileceğine karar verir. Vizenin geçerliliği, izin verilen kalma süresi ile ilişkili değildir; başvuran adayın vizesi 10 yıl geçerli olabilir, fakat izin verilen kalma süresi genelde 6 aydan fazla olmaz. Vizenin geçerliliği basit olarak, kişilerin Birleşik Devletlere seyahat edebilecekleri ve Birleşik Devletlere giriş başvurusunda bulunabilecek oldukları süredir.

 

Vize Başvuru Belgeleri 

  • 9. - 12. Devlet Okulu Özel Vize Başvuru Belgeleri
  • K-12 Özel Okul Vize Başvuru Belgeleri 
  • Özel Kolej veya Üniversite (F1, F2) Özel Vize Başvuru Belgeleri