İKİNCİ MÜLAKATA ÇAĞIRILMAK “KIRMIZI IŞIK” OLABİLİR Mİ?

 Evlilik yoluyla Green Card alma sürecinde ikinci görüşmeye çağrılmak, “kırmızı ışık” anlamına gelebilir. Stoke adı verilen bu görüşmeye şansınızı bırakmamak, evliliğiniz gerçekse bunu ilk görüşmede daha etkin bir şekilde aktarmak ama eğer sahteyse de diğer yasal yollarla Green Card almaya çalışmak en doğru ve risksiz olan yöntemdir.

Hukuk dilinde ‘Stokes’ olarak geçen terim halk arasında evlilik yoluyla Green Card başvurusu sırasında mülakatları tatmin edici düzeyde geçmeyen çiftlere verilen kinci bir mülakat şansı olarak bilinir. Aslında “kırmızı ışık” anlamına gelen uyarı niteliğindeki bu mülakat cevaplarınızda tutarsızlık olduğunu ve eğer sahte bir evlilik yapıyorsanız bu durumdan vazgeçmeniz gerektiğinin işareti olarak algılanabilir. Eğer evliliğiniz gerçek ise bu ikinci mülakata çok iyi hazırlanmalı ve ilk mülakattaki tereddüt ve yanlış ifadelendirmelerinizi en dürüst bir şekilde doğrulamalısınız.

 İlk mülakatınız  aynı odada  eşinizle beraber gerçekleşirken Stokes  mülakatında aynı odada farklı zamanda sorgulanarak daha detay ve orijinal hazırlanmış soruları cevaplamakla yükümlü olursunuz. İlk mülakatınız 1-2 saat sürer ve çok sıkıştırıcı sorulara maruz kalmazsınız. Oysa Stokes mülakatı saatler boyunca memurun kendini ikna etmesine kadar sürebilir. Genellikle ilk mülakatı istenilen düzeyde geçen çiftler ikinci mülakata kalmayabilir ya da kalırlarsa da bu kadar detay bir sorgulamaya maruz kalmayabilirler. Fakat tereddütlü, çelişkili veya gerçek bağdaşmadığı görülen çiftler Stokes mülakata tabii tutulurlar. Stokes  görüşme aynı zamanda  ‘Marriage Fraud Interview’ olarak da adlandırılır.

 

Ayrıntılar Önemli

 Farklı odalarda da (bazı eyalet binalarında bunlar eşinizi cam bir duvarla birbiriniz görebileceğiniz ama işitemeyeceğiniz şekilde dizayn edilmiştir) yapılan mülakatlarda mülakata gideceğiniz sabah ilk kim uyandı sorusundan, yatak odasındaki komedinin kaç çekmeceli olduğuna kadar birçok detay soru sorulur. Doğru cevaplamanız durumunda diğer normal yasal süreç başlar. Soruları farklı cevaplamanız durumunda ise bu farklılığı sözlü izah edebilmeniz için size bir şans daha verilir.  

 Memurun evliliğe inanması durumunda mülakatı başarıyla tamamladığınız size yazılı bildirilir. Aksi durumda ise, evlilik kabul başvurunuz red edilir. Sahte evlilikler 10 bin dolardan başlayan para, 5 seneden başlayan hapis ve sınır dışı edilme cezalarına tabiidir. 

Bu durum, her iki kişi içinde geçerlidir. Böyle bir durumda en mantıklı olan ABD’de evlilikler konusunda uzman bir avukata danışarak, eğer evliliğiniz gerçekse bu sıkıntılı durumu yasal yollarla atlatmaya çalışmak ya da ortada sahte bir evlilik varsa bunu en az zararla karşılamaktır.