GREEN CARD SAHİBİ OLUP, ABD'YE ARA SIRA UĞRAYANLAR DİKKAT…

 Green Card aldıktan sonra Amerikada yaşamaya başlayanlar ve iş hayatına atılanlar vatandaşlığa geçiş sürecini de kolaylaştırmış oluyor. Ancak bir de Green Card sahibi olduğu halde, ABD'ye ara sıra uğrayanlar var. Bu tür göçmenlerin durumları vatandaşlık sürecini etkilediği gibi, ülkeye giriş-çıkışlarda sorun yaratabiliyor. 

 Ülkeye girişte sorun yaşanmaması için 6 aydan fazla ABD dışında bulunulmaması gerektiği belirtiliyor. Ancak son sözü söyleme yetkisinin pasaport memurunda olduğu da hatırlatılıyor. 

 Amerikan Göçmenlik Dairesi teknik olarak, Green Card sahibi bir kişinin "ABD'de fiziksel olarak yaşamasının" beklendiğini vurguluyor. Bir Amerikalı ile evli olan green card sahibinin, vatandaşlık için başvurmadan önce mutlaka en az 1,5 yıl ülkede bizzat yaşaması gerekiyor.

 Diğer green card sahiplerinin ise en az 2,5 yıl Amerika'da bizzat yaşadıktan sonra, vatandaşlık için başvurma hakkı bulunuyor.

 Bir yıldan daha fazla Amerika dışında kalanların ise Green Card hakkını kaybetmeleri sözkonusu olabiliyor. Ağır sağlık sebepleri gibi haklı ve zorunlu gerekçeler var ise bunların mutlaka belgelenmesi isteniyor.