GREEN CARD'IN İPTAL EDİLMEMESİ İÇİN 5 ALTIN KURAL

Yapılmaması gereken konular şöyle:

  • Başka bir ülkede temelli yaşamak üzere ikametgah elde etmek;
  • ABD’de dışında bir yıldan  fazla bir süre  kesintisiz olarak kalmış olmak;
  • ABD’de dışında yasal giriş çıkış hakkı elde ettikten sonra 2 yıldan fazla kalmak;
  • Yeşil Kartlı olduğunuz süre içinde Gelir Vergisi beyan etmemek;
  • Gelir Vergisinde ikametgahınızı Amerika olmadığını beyan etmek.

 

YEŞİL KART SAHİPLERİNİN VERGİ YÜKÜMLÜLÜĞÜ 
Yeşil kart sahiplerinin her yıl Amerika’da federal, eyalet ve şehirlerine göre gelir vergisi beyan etme yükümlülüğüne sahip olup, "Yeşil kartlı olarak gelirinizin tamamının yurt dışından elde etmeniz bile sizi bu yükümlülükten kurtarmaz. Amerika'da ikamet eden Yeşil kartlılar, Amerika ile yabancı ülkeler arasında yapılan Tax Treaty Anlaşmasına göre çifte vergilendirme yasağı gereğince yabancı ülkelerden elde ettikleri gelirleri üzerinden ikinci kez vergi ödemekten muaf tutulacaklardır. Ancak bu yasal düzenleme Amerika dışından elde ettikleri gelirleri beyan etmeyecekleri anlamına gelmez".

 

YEŞİL KART SAHİPLERİNİN YURTDIŞI SEYAHAT ETME HAKKI
Yeşil Kart sahiplerinin Amerikan Vatandaşlığı'na başvurabilmeleri için yasal olarak belirtilen süreleri kesintisiz olarak Amerika'da geçirmeleri gerekir ve yasal olarak her bir dönem  yılı içerisinde bir yıldan fazla yurt dışında geçirilen süreler kanunen gereken kesintisizlik kuralını ihlal eder.

 Yeşil kart sahiplerinin seyahat konusunda dikkat etmesi gerekenlerde şöyle:

 

6 AYDAN DAHA KISA BİR SÜRE İÇİN
Yeşil kart sahipleri Amerika dışına istedikleri gibi seyahat etme özgürlüklerine sahiptir. Amerika'ya geri girerken ihtiyaçları olan belgeler uyruğu olduğu ülkenin pasaportu ve yeşil kartlarını hazır bulundurmak zorundadırlar. 6 aydan daha kısa süren seyahatler hiç bir problem yaratmamaktadır.

 

6 AYDAN FAZLA AMA BİR YILDAN KISA SÜRE İÇİN
Amerika dışında 6 aydan daha fazla ancak bir yıldan daha kısa süre seyahat eden Yeşil kartlılar ülkeye girişlerinde Göçmelik Görevlisine bu zaman zarfında yabancı bir ülkede ikametgah elde etmek için kalmadığını ispat etme yükümlülüğünü doğurur. Bu durumda ispat yükü yabancı uyrukluya aittir.

 

TEKRAR ÜLKEYE GİRİŞ HAKKI
Yurt dışında bir  yıldan fazla kalmayı planlayan vatandaşlarımızın yurt dışında kalabilme ve yeşil kartlarını koruyabilmeleri için Amerika dan ayrılmadan önce Göçmenlik Ofisinden izin almaları gerekmektir. Bu elde edilecekleri yasal izin ile yurt dışında 2 seneye kadar kalabilir ve yeşil kartlarını koruyabilirler.