GREEN CARD EVLİLİK MÜLAKATINDAKİ SORULAR

Evlilik mülakatları, ABD’deki hayatın en önemli sınavlarından biri olarak gösterilir. Kimlerine göre çok kolay olan ve hiç heyecan gerektirmeyen sorular, kimilerinin ise kabusu halinde. İşte Green Card mülakatında yöneltilen sorulara birkaç örnek ve soruların genel başlıkları.

 

Flört Dönemi Hakkında Sorular

Bu sorular ilişkinin geçmişini yansıtır. İlk toplantıda evlilik yolculuğunuzu tasvir etmeye hazır olun. İlk buluşma tarihi, sonraki görüşmeler, önemli olayları, mutlu anlar, hüzünlü anlar, anlaşmazlıklar, kaç yıl ya da ay birlikte geçirildi, birbirlerinin aile ve arkadaşlar ile harcanan zamanlar, özel hediyeler ve benzeri konular. Buna ek olarak, “Eşiniz ile tanıştıran kim? Nerede ve ne zaman ilk kez tanıştınız? İlk buluşmanızı anlatabilir misiniz” gibi sorulara da hazırlıklı olun.

 

Düğün Hakkında Sorular

Bu soru başlığını hem cevaplarla hem de fotoğraflarla kanıtlamanız istenecektir. Bu sebeple fotoğraflarla destekleyebileceğiniz cevapları vermelisiniz. Görüşme sırasında nikah töreni detayları, kokteyl, misafirler, ilginç ya da utanç verici olaylar gibi soruları yanıtlamak için hazırlıklı olun. Bunun dışında yüzüğü kim satın aldı, ilk teklif nasıl ve nerede yapıldı, balayı planları ve benzeri konular karşınıza çıkabilir. Buna ek olarak “Evlilik tarihi nedir? Haftanın hangi gününde evlendiniz? Düğün nerede yapıldı” gibi sorulara da gelebilir.

 

Hayat Koşullarınıza Dair Sorular

Mobilya ve beyaz eşya, otomobiliniz, ikamet türünüz dahil olmak üzere, flört döneminde birlikte yaşayıp yaşamadığınızla ilgili soruları yanıtlamak için de hazırlıklı olun. Evinizdeki odaların ne kadar büyük ya da küçük olduğu, komşularınız ve ziyaretçilerin sayısı da sorular arasında gelebilir. Ayrıca, iş ayrıntıları, çalışma programlarını ve çalışma koşulları, kazanç, ortak harcamalar, yatırımlar, ortak banka hesapları, ipotek ile ilgili sorularla da karşılaşabilirsiniz.

USCIS memuru, sahtekarlıktan şüphelenirse, çok daha detaylı sorular soracaktır. Bu durumda belirli bir oda ya da evinizin bir bölümünün bir çizimi de istenebilir.

 

Yaşam Tarzı ve Alışkanlıklarınıza Dair Sorular

Çiftlerin genel alışkanlıkları, yaşam tarzı, tercihleri, günlük rutinleri, programları, ev işleri, favori eğlenceleri ile ilgili soruları en genel sorulardır. Bireysel ve birlikte tatile çıkmak, belirli ritüelleri yapmak, alışveriş alışkanlıkları, yemek alışkanlıkları, uyku alışkanlıkları, dini alışkanlıklar yine size yöneltilecek sorular arasında yer alabilir. Bunlar dışında “Sabah kalkmak için çalar saat kurmak mı? Kim en çok yemek yapar” gibi sorulara da hazırlıklı olmalısınız.

 

Aile ve Akrabalar Hakkında Sorular

Çiftlerin akrabaları ve arkadaşlar olan ilişkileri, aile, iş yeri, aile toplantılarında yaptıkları, resmi tatilleri kimlerle nasıl geçirdikleri, yıldönümleri ve diğer önemli olayları yanıtlamak gerekmektedir.

Özellikle çocuklarla ilgili soruları ayrıntılı olarak cevaplamak için hazırlıklı olun. Eşinizin önceki evliliğinden çocukları, anne-babalar, kardeşler, diğer yakın akrabaları ile ilgili sorular gelebilir. “Eşinizin tam adı nedir? Eşinizin doğum tarihi nedir? Eşinizin doğum şehir ve ülke nedir” gibi sorular en klasik sorular içindedir.

Tüm bu sorulardan daha önemli olarak, mülakat sırasında heyecanınızı kontrol edebilmeli, tüm sorulara dürüstlükle yanıt vermeli, karşı tarafı inandırmaya odaklanmaktan çok mantıklı ve eşinizin verebileceği cevaplara yönelik doğru içerikte yanıtlar vermelisiniz. Eğer saçma veya bilmenizin imkansız olduğu sorular olursa da bunu mülakat memuruna açıkça ve kibar bir şekilde rahatlıkla söyleyebilirsiniz. Bilemeyeceğiniz sorular olabileceğini ve bunun yerine göre normal karşılanabileceğini unutmayın.