EVLİLİK MÜLAKATI İÇİN İPUÇLARI

Mülakat için en önemli nokta "hazırlıklı olmaktır." Görüşme gününe kadar adeta bir dava dosyasına hazırlanır gibi, ilgili bütün evraklar yanınızda ve çapraz sorgulama da dahil olmak üzere her soruya yanıt vermeye hazır durumda olmalısınız. Göçmenlik bürosu yetkilisinin karar verme sürecinde, görüşme günkü duruşunuz, görünüşünüz ve soruları yanıtlama şeklinizle, yapmış olduğunuz ön hazırlık büyük rol oynayacaktır.

Dersinize iyi çalışın: USCIS tarafından hazırlanması istenen belgeleri inceleyin ve nasıl doldurduğunuzdan emin olun. Her soruyu, istenen her detayı tutarlı biçimde formlara yazın.

Birbirinizi ve ailelerinizi iyi tanıyın. Her ailenin bir hikayesi vardır. Madem ki hayatınızı birleştirdiniz, birbirinizin hikayesini de iyi bilin. Buna nerede, nasıl tanıştığınızdan tutun, sevdiğiniz şeyler, yaptığınız seyahatler ve doğum tarihi gibi özel günler de dahildir.

Giyim kuşamınıza özen gösterin:  Saygı uyandıracak bir kıyafetle memurun karşısına çıkın. Bir iş görüşmesine gidiyormuş gibi giyinmek, hatta abartıdan uzak, muhafazakar bir çizgide giyinmek en iyisidir.

Heyecan Yapmayın: Bu tür görüşmelerde sakin olmak gerekir. Fazla heyecan, tutarsız duygusallıklar aleyhinize olabilir. Tek yapmanız gereken aranızdaki ilişkiye karşı tarafı inandırmak ve gözlerinizi memurdan kaçırmaksızın sakin sakin soruları yanıtlamak.

Memurla tartışmaya, laf yarışına girmeyin. Anlamsız gelen sorular karşısında bile sakin ve vakur davranın.

Asla yalan söylemeyin ve hileli yollara başvurmayın. Bilmediğiniz bir soruya uydurma cevap vermek yerine "bilmiyorum" demek en iyisidir.

Önceden yanıtları tahmin etmeye enerji harcamayın. Tam tersine sorulan soruyu tam olarak anlamaya ve en doğru bildiğiniz şekilde yanıtlamaya gayret edin.

Gerekli güvenlik kontrolleri ve kimlik denetimi sonrası, memur sizin isminizi anons ettiğinde, eğer varsa avukatınız da yanınızda bulunabilir.

Evlilikleri bir görevli memura anlatmanın en güzel yollarından biri açmış olduğunuz ortak banka hesabı, kira sözleşmesi, sigorta poliçesi, düğün resimleri ve benzeri şeylerdir.

Evli olduğunu beyan eden taraflardan Amerikan vatandaşı olanı vergi bildirim formlarını ve I-864 formunu ibraz etmeli ve ev geçindirebilecek gelire sahip olduğuna dair kriterlere uymalıdır.

Herşey yolunda gider ve göçmenlik görevlisi ikna olur ise yabancı eşin pasaportuna onay damgasını basabileceği gibi kararı posta yoluyla bildireceğinide belirtebilir.Bu konuda evliliğin süresine bağlı olarak değişik uygulamalar olduğundan, bir göçmenlik avukatına danışılmasında yarar vardır.

Memurun onay vermemesi sözkonusu olabilir. Ancak başvuruyu ilk anda reddetme şeklinden ziyade, FBI soruşturmasının tamamlanmaması (örneğin isim kontrolü) ve ilgili diğer kurumlardan beklenen belgelerin gelmemiş olması, ilk anda başvurunun sonuçlanmamasına yol açabilir.

Memur iletilen belgeleri yeterli görmeyip, başka belgeler isteyebilir. Bu durumda da başvuru ilk aşamada sonuçlanamaz.

İkinci Şans Tanıma: Görevli memur ilk mülakattan tatmin olmaz veya iletilen evrakları eksik bulursa, bir ileri tarihte yeniden mülakata çağırabilir. Zor geçecek bu  mülakat sonucunda başvuru artık ya kabul ya da tamamen reddedilecektir. Bu nedenle özellikle bu aşamada bir uzman avukatın yanınızda bulunmasında yarar vardır.