ABD VATANDAŞI İLE EVLİ OLMAK HANGİ HAKLARI SUNUYOR?

ABD’de bir Amerikan vatandaşı ile evlenmek birçok göçmenin yasal güvence almak adına tercih ettiği yada hayatının akışı içinde plansızca yaşadığı özel bir durum. Önemli olan ise bir ABD vatandaşı ile evlendiğiniz vakit sahip olduğunuz hakları bilmeniz ve bunları en uygun koşullarda kullanmanız

ABD vatandaşıyla evlenmek size sayısız farklı imkanı hem ABD hem de Türkiye’de sunabiliyor. Eşiniz sadece green card sahibi değil ve aynı zamanda Amerikan vatandaşı ise yaşamak ve çalışmak için Amerika'ya gidebilirsiniz. Eşinizin size kefil olarak,  aile gelirinin Amerika'daki yoksulluk sınırının %125 `i ya da daha üstü olduğunu göstermesi gerekmektedir.


Yapılacak İşlemler

Tanımlamalara göre "Göçmen" ABD`de çalışmasına ve yaşamasına izin verilmiş yabancı uyruklu kişidir. Amerikan vatandaşı olan eşinizden dolayı göçmen konumuna gelmeniz için bir hayli işlem yapmanız gerekir. İlk adım olarakAmerikan vatandaşı olan eşiniz USCIS'esizin için bir göçmen dilekçesi vermelidir. Ardından,  eyalet yönetimi size göçmen vize numarası verecektir (o tarihte Birleşik Devletler'de olsanız da olmasanız da). Üçüncü olarak eğer Birleşik Devletlerde isenizkalıcı ikamet statüsü için başvuruda bulunmalısınız. Eğer değilsenizABD konsolosluğuna giderek göçmen vizesi için gerekli işlemleri yapmalısınız. 

Daimi ikamet için başvurduğunuzda,  henüz iki yıldan kısa süredir evli iseniz size "koşullu" daimi ikamet statüsü verilecektir.Göçmen Vize Numarası Nasıl Alınır?

Eğer ABD vatandaşı olan eşiniz sizi Amerika'ya götürmek istiyorsa ve eşinizin verdiği göçmen vize dilekçesi onaylanmışsa göçmen vize numaranız çok çabuk verilecektir. Fakat eşiniz ABD vatandaşı değil de, yasal olarak kalıcı ikamet eden birisi ise durum biraz daha farklı olur. Eşinizin sizi Amerika'ya götürmek için verdiği dilekçe onaylanmışsatercih sistemine göre bir süre beklemeniz gerekebilir çünkü her yıl verilen göçmen vize numaraları sınırlıdır ve göçmen vize dilekçesi kabul edildikten sonra hemen numara alamayabilirsiniz.En önemli konu: Çalışma izni

Tüm işlemlerinizin ardından göçmen vizesi aldıktan sonra ya da daimi ikamet statüsü elde ettikten sonra çalışma izni için ayrıca başvurmanıza gerek yoktur. Daimi ikamet belgesi (ya da yaygın olarak söylendiği şekli ile 'Yeşil Kart' ) almanız gerekir ve bu kart sizin kalıcı olarak ABD`de yaşayıp çalışabileceğinizi gösterir. Eğer ABD`de iseniz ve daimi ikamet statüsü için (USCIS  I-485 formunu doldurarak) başvurmuşsanız, işlemleriniz sürdürülürken de çalışma izni için başvurabilirsiniz. Bunun için ise I-765 formunu doldurmalısınız.