GREEN KART İLE ELDE EDİLEN AVANTAJLARDAN BAZILARI

Green kart kazanmanız durumunda Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığını kaybetmeden Amerika Birleşik Devletleri vatandaşlığını da alabilirsiniz. Seçme ve seçilme hakkı dışında Amerikan vatandaşlık haklarından tümüne sahip olursunuz.Green kart alındıktan üç veya beş sene sonra, Amerika Birleşik Devletleri vatandaşlığı başvurusu yapanlar seçme seçilme hakkına da sahip olurlar.

 

EĞITİM
Green kart kazanmanız durumunda tüm Amerikan devlet üniversitelerinden burs alabilirsiniz. Eğer çocuklarınız varsa bu haktan onlar da yararlanabilirler.

 

ÇALIŞMA HAYATI
Green kart talihlileri, Amerika Birleşik Devletleri'nde süresiz olarak oturma ve çalışma hakkını kazanırlar. Amerikan devlet daireleri dahil her yerde çalışabilirsiniz. Green kart sahiplerinin ekonomi ve iş konularında diğer Birleşik Devletler vatandaşlarından hiç bir farkları bulunmamaktadır.

Dilediğiniz Amerikan bankasında hesap açtırabilir, çek ve kredi kartı başvurusunda bulunabilir ve kullanabilirsiniz.

 

YERLEŞİM-YAŞAM
Green kart kazanmanız durumunda, Amerika Birleşik Devletleri'nde istediğiniz eyalette, dilediğiniz şehre yerleşebilir, dilediğiniz yerde ev kiralayabilir, banka kredisi ya da nakit ödeme ile mülkiyet sahibi olabilirsiniz.