AMERİKAN VATANDAŞLIĞINA HAZIRLANANLARIN DİKKAT ETMESİ GEREKEN KONULAR

Amerikan Vatandaşlığına Hazırlananlar Dikkat: Eşinizi Aldatırken, Alkollü Araç Kullanırken İki Kere Düşünün

Green Card sahibi her yasal göçmen, belirli bir süre sonunda Amerikan vatandaşlığına geçme hakkına sahip oluyor. Ancak sanılanın tersine, Amerikan vatandaşlığına geçiş süreci otomatik işleyen bir mekanizma değil. Üstelik "Yurttaşlık sınavı" sorularından geçer not almak da tek başına yetmiyor. Amerikan Göçmen İşleri Dairesi, belli ölçütler ışığında, her başvuru sahibinin "düzgün bir karaktere sahip olup olmadığını" da araştırıyor. Bir göçmenin vatandaşlık başvurusuna cevap, bu araştırma ve değerlendirmeler sonrasında veriliyor.

Karakter testini başarıyla atlatabilmenin yolu ise öncelikle "temiz sicilden" geçiyor. Üç veya beş yıllık bekleme süresinin öncesi de dahil olmak üzere cinayetten hüküm giyenler vatandaş yapılmıyor. Bu bağlamda, hırsızlık suçları da aynı kategoriye giriyor.  Birden fazla suçtan hüküm giymiş olanların da, vatandaşlık başvurusuna olumsuz yanıt almaya hazır olmasında fayda var. Amerikan Göçmenlik Dairesi yalnızca "tamamen politik" olan suçları kapsam dışı tutuyor ve başvuruyu bir süre bekletip, inceledikten sonra kesin kararını veriyor.

 

30 Gram Esrarın Sırrı

Uyuşturucu madde ile ilgili suçlar da tahmin edileceği gibi, vatandaşlık başvurusunun reddine sağlam bir gerekçe oluşturuyor. Ancak bu konuda tek maddelik bir esneklik sözkonusu: 30 gram veya daha az tek kullanımlık uyuşturucu (marihuana) taşırken yakalanıp sicili bozulan göçmenler, vatandaşlık başvurusunda eğer başka suçları yoksa herhangi bir sorunla karşılaşmayabiliyor.

Bunun yanısıra ailesiyle ilgilenmeyen veya bakmakla yükümlü olduğu kimselere bakmayan ve sicilinde onların ihtiyaçlarını karşılamadığına dair kaydı olanların vatandaşlık başvuruları tehlikeye giriyor.

 

Göçmenler ve Askerlik

Göçmen Dairesi, yasal konumda olan her göçmenin askerlik hizmeti için kaydını yaptırmasını istiyor. 18-26 yaş grubunda olan erkek göçmenlerin askerliğe yazılması şart koşuluyor. Bu şartı yerine getirmemiş olanların vatandaşlığa geçiş için yaptıkları başvurular olumsuz değerlendiriliyor. Göçmen Dairesinin kriterlerine göre askerliğe yazılmamış olmak, Amerikan vatandaşı olmak için gerekli karakter testinde başarısız olmak anlamına geliyor.

 

Alkol ve Zina

Eşini aldatanlar ilerde Amerikan vatandaşlığına geçiş sürecinde problem yaşarsa şaşırmasın. Bir kimsenin karısını veya kocasını aldatması tek başına yeterli bir gerekçe olmasa da, bu konuda ailesiyle problem yaşayanlar ve bunu sürekli hale getirdiği saptananlar, "davranış ve karakter bozukluğu" gerekçesiyle red cevabı alabilir.  Benzer şekilde alkollü araç kullanma alışkanlığı da bir göçmenin ilerde kabusu haline gelebiliyor. Alkollü araç kullanmaktan yakalanan ve özellikle bu konuda belirli bir kötü sicile sahip olanların durumları "vatandaşlığa engel olucu nitelikte karakter deformasyonu" şeklinde değerlendirilerek, olumsuz yanıt verilebiliyor.