ABD VATANDAŞLIK HAKKI NASIL KAYBOLUR?

ABD VATANDAŞLIK HAKKI NASIL KAYBOLUR?

Bir Çifte Vatandaş, Türkiye'de Bakan Olamaz

Türkiye ile Amerika Birleşik Devletleri arasında "çifte vatandaşlık" anlaşması bulunduğu için, bir Türk'ün hem TC hem de ABD vatandaşlığını sürdürmesi mümkün. Ancak bazı durumlarda ABD vatandaşlığı kaybedilebilir. Bunların en başında "vatana ihanet" suçundan hüküm giymek geliyor. Böyle bir suçtan ceza alınması halinde vatandaşlık da otomatikman kaybediliyor. Benzer şekilde vatana ihanet kapsamında "yıkıcı ve bölücü" faaliyetlerde bulunmakla suçlanan bir kişinin ifade vermeyi reddetmesi halinde Amerikan vatandaşlık statüsü yok olabiliyor.

 

Gönüllü Olarak Vatandaşlıktan Çıkarsam?

Amerikan vatandaşlığına geçen bir kişi daha sonra çeşitli sebeplerle bu statüsünden gönüllü olarak vazgeçmek isteyebilir. Örneğin hem TC hem de ABD vatandaşı olan bir şahıs, Amerikan vatandaşlığından çıkabilir mi? Amerikan Göçmen İşleri Dairesi "evet böyle bir hak vardır" diyor ve ekliyor: "Ancak vatandaşlıktan çıkan bir şahsın daha sonra yeniden fikir değiştirip vatandaşlığa geri dönmesi imkansıza yakındır. Benzer şekilde green card hakkından vazgeçenlerin daha sonra bu hakkı geri almak istemeleri de epey komplike bir konudur." 

Yetkililer konuya "yasal olarak" yaklaşıldığında bir kişinin gönüllü olarak vazgeçtiği ABD vatandaşlığına geri dönme hakkı bulunduğunu veya green card statüsünden vazgeçenlerin sonra bunu geri almak isteme hakkı olduğunu kabul ediyor. Bununla birlikte, yasal ve teknik detaylar nedeniyle mutlaka bir uzman göçmen işleri avukatından yardım aldıktan sonra bu tür başvuruların yapılması gerektiğini vurguluyor.

 

Kimler Vatandaşlıktan Çıkarılabilir

Vatana ihanetten hüküm giymek gibi ağır bir suç dışında başka sebepler de ABD vatandaşlığını yitirme nedeni olabilir:

  • Kendi ülkesinin hükümetinde birinci derecede politik görev almak. (Kabinede bakan olmak, büyükelçi olmak gibi)
    Kural ististası: Hükümette idari görev almak veya danışmanlık yapmak vatandaşlıktan çıkartılma nedeni değil.
  • Kendi ülkesinin ordusunda subay veya astsubay gibi kadrolu görev yapmak.
    Kural istisnası: Askerlik hizmetini yerine getirmek kapsam dışında.
  • Amerika ile savaş halinde olan bir ülkenin ordusunda görev yapmak
  • Vatandaşlık başvurusu kabul edildikten sonra ABD vatandaşı olmak için yalan beyanda bulunduğu saptananlar.