AMERİKADA VATANDAŞLIĞI VERGİ SİSTEMİ

ABD’de yaşayanların vergi ödeme mecburiyeti nedir?

Eğer ABD'de çalışma izni sağlayan vizeyle, yeşil kartlı veya ABD vatandaşı olarak yaşıyor ve çalışıyorsanız, ABD gelir vergi mevzuatı hakkında bilgi edinmeniz ve kurallarına göre hareket etmenizi öneririm. Genel kural olarak yılın 15 Nisan tarihine kadar bir önceki yılın vergi iade formunu Federal (IRS) ve yaşadığınız eyaletin vergi dairesine göndermeniz gerekmektedir. Eğer bu süre içinde iade formunuzu tamamlayamıyorsanız uzatma talep etmeniz gerekmektedir. Aksi halde ceza ve gecikme faizini ödemek durumunda kalırsınız.

 

Vergi ödemem için Sosyal Sigorta Numarasına(SSN) ihtiyacım var mı?

Hayır. Eğer Sosyal Sigorta Numaranız yoksa “ITIN” olarak adlandırılan “Individual Taxpayer Identification Number” almanız gerekir.

 

Kimlere Nonresident denir? Ve Resident ile Nonresident arasında vergi açısından ne fark vardır?

Nonresident, ABD vatandaşı ve yeşil kartlı olmayanlara denir. Nonresidentler sadece ABD kaynaklı gelirleri beyan etme mecburiyetine tabi iken Resident’lar dünya çapında elde ettikleri gelirlerini ABD vatandaşıymış gibi beyan etme yükümlülüğü altındadır.

 

ABD vatandaşıyım ve şu anda Türkiye’ye kesin dönüş yaptım ve orada yaşıyor ve çalışıyorum. Ayrıca Türkiye’de vergimi ödüyorum. ABD’de vergi iade formunu doldurmam gerekiyor mu?

Genel kural olarak bütün ABD vatandaşlarının ve yeşil kart sahiplerinin ABD vergi iade (Tax Return) formlarını zamanında yetkili vergi dairelerine vermesi gerekmektedir. Bu bildirimde dünya çapındaki gelirlerini rapor etme mecburiyeti vardır. Hatta yaşadığınız ülkedeki kazancınızın vergisi ödemiş olsanız bile. Eğer yaşadığınız ülke ile ABD arasında vergi anlaşması varsa o ülkede ödediğiniz vergiyi gösterip indirim sağlayabilirsiniz.

 

Türkiye’de doğdum ve ailemden dolayı ABD vatandaşıyım. Fakat ABD’de hiç yaşamadım. 28 yasındayım ve Türkiye’de yaşıyorum ve bir Türk vatandaşıyla evliyim. Son zamanlarda ABD’de vergi sorumlusu olduğumu duydum, doğru mu?

Evet doğrudur. ABD pasaportu taşımanın maliyeti olarak düşünebilirsiniz. Genel kural olarak ABD vatandaşı olarak dünya çapında elde ettiğiniz geliri ABD’de beyan etme mecburiyeti vardır. Ancak yıllık 90 bin dolar civarında bir muafiyet vardır bu da kazanılmış gelir (earned income) olarak nitelendirilen ücret, maaş, profesyonel gelirlerdir. “Unearned Income” olarak değerlendirilen çalışmadan kazanılanlar (faiz, hisse karı, kira gibi) ise muafiyete tabi olmadığından her zaman beyan edilme durumundadır.

 

ABD vatandaşı oldum ve Türkiye’ye kesin dönüş yaptım ve Türkiye’de de birçok yatırımım var. Gelirimde iyi.  ABD’ye de dönmeyi düşünmüyorum. Vergi konusunda sıkıntı yaşamak istemiyorum. Ne yapmam lazım?

Bu durumda Türk vatandaşlığınız varsa ABD vatandaşlığından çıkmanızı öneririm. Bu şekilde ABD vatandaşı olmanın yükümlülüklerinden kurtulmuş olursunuz. Bunu yapmayı düşünüyorsanız bulunduğunuz bölgedeki ABD konsolosluğuna başvuru yaparak “Renouncing USA Citizenship” başvurusunu yapmanız gerekmektedir.

 

ABD’de yeşil kartlı olarak yaşıyorum ve babamdan Türkiye’de miras kaldı. Babamın ABD ile hiç bir bağı yoktu. Miras üzerinden vergi vermem gerekecek mi?

Genel olarak eğer ABD dışında bulunan bir mal miras olarak kalmışsa vergiye tabi değildir. Buna rağmen bildirim mecburiyetleri vardır. Bu bildirimi yapmama halinde cezai yaptırıma tabi olabilirsiniz. Onun için bu konuda uzmanla görüşmenizi tavsiye ederim.

 

ABD’ de vergi vermemek benim ABD vatandaşlık başvurumun reddine neden olabilir mi?

Göçmenlik bürosu ABD vatandaşlık başvurunuzu çeşitli sebeplerden dolayı reddedebilir.

Bunların başında su nedenler gelmektedir:

  • Selective Service olarak adlandırılan Askeri Kayıt sistemine kayıt olmamış iseniz (18-26 yaş arasında yeşil kartlı erkekler için);
  • Belirli ceza hükmü almışsanız;
  • Yeşil kartlı iken oy kullanma kaydı yaptırmamışsanız;
  • Vatandaş olmadan ABD vatandaşlığı iddiasında bulunmuş iseniz;
  • Verginizi ödemediyseniz.

Görüldüğü gibi gelirinizin vergisini ödememek, ABD vatandaşlığına geçememe riskini taşımaktadır. Doğal olarak vergi ödemek için kazanç temin etmek gerekmektedir. Problem gelir temin edipte vergisini ödememektir ve bu da sizin moral karakteriniz için belirleyici bir unsurdur.

 

ABD’de yasal olarak yaşıyorum ve ismimi değiştirmek istiyorum. Ne yapmam gerekiyor?

Eğer ABD vatandaşı değilseniz ve başvuru yapmayı düşünüyorsanız en kısa ve ucuz yol vatandaşlık başvurunuzu yaparken isim değişikliğini talep etmenizdir. Herhangi ekstra bir ücrete tabi olmadan vatandaşlığınızla beraber yeni isminize sahip olabilirsiniz.

Eğer evlenmeden dolayı isim değişikliği söz konusu ise evlenme belgesiyle beraber yetkili dairelere başvuru yaparak, yeşil kartta, sosyal sigorta kartında, ehliyette ve pasaportunuzda isim değişikliği yapabilirsiniz. Yeşil kartta değişiklik için I-90 formunun doldurulması gerekmektedir.

Aksi halde yaşadığınız bölgedeki mahkemeye giderek yetkililerle görüşüp başvurunuzu kendiniz yapabilirsiniz. Genellikle bu kural Eyaletlerin hukukuna tabidir ve gazete ile ilan gerektirmektedir.

 

Benim nüfus cüzdanımdaki doğum tarihimle pasaportumdaki doğum tarihim değişik. Ne yapmam gerekir?

Doğum belgesi pasaporta göre önceliklidir. Doğum belgeniz resmi belgenizdir. Pasaport ikinci derecede yurt dışı seyahatinizi sağlayacağınız yasal bir belgedir. Bunun için pasaportunuzu değiştirmeniz ve doğum belgesindeki bilgiyle uygun hale getirmeniz gerekmektedir.