AMERİKAN VATANDAŞLIĞI İLE İLGİLİ EN ÇOK SORULAN SORULAR

8 yıldır ABD’de yeşil kartlı olarak yaşıyorum. ABD vatandaşı olma hakkım olduğunu biliyorum ama ABD vatandaşlığının bana ne türlü avantajlar sağlayacağını tam olarak bilmiyorum. Bu konuda beni aydınlatır mısınız?

 • Yeşil Kartınızla ABD’de ömür boyu yaşayıp çalışabilirsiniz. Fakat ABD vatandaşı olmanızın size sağlayacağı ekstra avantajları vardır Bunları şöyle sıralayabiliriz;
 • ABD seçimlerinde oy kullanmak;
 • ABD pasaportu alıp onunla seyahat edebilmek;
 • Yakınlarınızı ABD’ye yasal göçmen olarak daha çabuk gelmelerini sağlamak; 
 • ABD Federal Hükümetinde çalışma imkanına sahip olmak;
 • ABD’den sınır dışı edilmeme hakkına sahip olmak;
 • ABD dışında bir ülke yaşamanıza rağmen ABD’ye yasal olarak giriş yapabilmek;
 • Yurt dışında çocuğunuz olduğunda onlarında ABD vatandaşı olmasını sağlabilmek; veya ABD’deki  yeşil kartlı çocuğunuza otomatik ABD vatandaşlığı sağlayabilmek;
 • Öğrencilere verilen bursdan,  dar gelirlilere sağlanan yardımlardan istifade edebilmek;
 • Emekli olduğunuzda bir başka ülkede yaşaşanız bile emekli maaşınızı almaya devam edebilmek.

 

2.Peki bu kadar avantaja rağmen ABD vatandaşı olmanın bir sorumluluğu yok mudur?

Tabiki ABD vatandaşı olmanın avantajları yanında bir takım sorumluluklarıda vardır. Bunlarıda şöyle sıralayabiliriz;

•Çağrıldınız takdirde mahkemelerde jüri görevini yerine getirmeniz;

•ABD’ye sadakat yemini etmeniz;

•ABD yasalarını ve anayasasını savunup destekleyeceğinize; 

•Çağrıldığınız takdirde ABD’de askere gideceğinize ve daha önce başka ülkeler için yaptığınız sadakat yeminlerinden vazgeçtiğinize dair sözler vermenizi gerektirmektedir.

 

60 yaşındayım ve ABD’de 20 senedir Green Kartlı olarak yaşıyorum. Geçmişde vatandaşlık sınavına girdim ama ingilizce bilgimin yeterli olmadığından dolayı sınavı geçemedim. ABD vatandaşı olmak istiyorum.  Ne yapabilirim?

Vatandaşlık sınavında almanız gereken İngilizce Dil testinden muaf olabilmeniz için

 • Sınava girdiğiniz sırada 50 yaşın üstünde olmak ve en az 20 senedir green kartlı olarak yaşamanız gerekmektedir veya
 • Sınava girdiğiniz sırada 55 yaş ve üstü ve en azından 15 yıldır green kartlı olmak gerekmektedir. 

Bu her iki durumda da kişi yurtdaşlık testini (Civic Testi) kendi dilinde alma hakkına sahiptir. 

Vatandaşlık başvuru yaptığı sırada 65  yaşının ve üstünde olan ve en az 20 yıldır green kartlı olarak Amerika’da yaşayanlar sadece 20 soruluk kolaylaştırılmış yurtdaşlık testi ana dillerinde alma hakkına sahiptir. 

 

Hem ABD hem de Türk vatandaşı olmam nasıl mümkün oluyor?

Çifte vatandaşlık bir kişinin aynı anda iki farklı ülke vatandaşı olması ve her iki ülkeye karşı yasal hak ve sorumluluk taşıması demektir. Çifte vatandaşlığın getirdiği avantajların yanında  (mesela birden fazla ülkede kolaylıkla ikametgah etme, hükümet programlarına girme gibi) bazı dezavantajlarıda olmaktadır. Örneğin birden fazla ülkede vergi sorunluluğunun doğması, iki farklı ülkede ikamet etme zorunluluğunun olması gibi.  

ABD resmi olarak çifte vatandaşlığı tanımamaktadır. Ancak yasal olarak ya da politikal olarak karşıtı hiç bir eylemde de bulunmamaktadır.  ABD hükümeti, başka bir ülke pasaportu ile seyahat eden, yabancı bir ülkede oy kullanan, askerlik görevini yerine getiren bireylere karşı cezai bir kaide uygulamamaktadır. 

 

ABD vatandaşlığından nasıl çıkabilirim?

ABD herkese isteğine bağlı olarak vatandaşlığından feraget etme hakkını tanımıştır. Vatandaşlığı bırakmak isteyen kişi diplomatik yollarla veya yabancı ülkedeki ABD Konsolosluk veya Büyükelçiliği aracı ile feragat işlemlerini başlatabilir. 

Kişinin ABD içindeyken vatandaşlık hakkından feraget etmesi savaş hali haricinde mümkün değildir. Anne-babalar 18 yaşın altındaki  küçük çocukları için feragat etme hakkına sahip değildir. Çocuk 18 yaşını doldurduğu zaman yetkili Konsolosluk veya Büyükelçilik aracılığı ile feraget islmelerini bizzat kendisi yapması gerekmektedir. 

Amerikan Dış İşleri Bakanlığı vatandaşlığın kaybını onaylandığı anda Vatandaşlığın Kaybı Sertifikası “Certificate of Loss of Nationality” ile iptal edilmiş  Amerikan Pasaportunu kişiye posta ile göndermektedir. 

Amerikan Vatandaşlığından çıkmış veya sürgün edilmiş kişiler diğer bütün yabancı uyruklular ile aynı Göçmenlik Yasalarına tabii olurlar. Ancak Amerikan Vatandaşlığını vergi yükümlülüğünden kurtulmak için  bırakmış olan kışleri  Amerika’ya göçmen olan veya göçmen olmayan vize ile kabul edilemezler.

 

ABD vatandaşı olduktan sonra Türkiye’de yaşamaya başlarsam ABD vatandaşlığımı kaybetme riskim var mı? 

Hayır. Amerikan Vatandaşlığını aldıktan sonra yabancı bir ülkede ikametgah edinmeniz vatandaşlığınızı kaybetmenize sebep olmaz. 

 

ABD vatandaşıyla nişanlıyım. Evlenmem halinde otomatik olarak ABD vatandaşı olurmuyum? 

Hayır. Amerikan vatadaşı ile evli olmak (veya nişanlı olmak) yabancı uyruklu eşe  otomatik olarak vatandaşlık hakkı vermez. Ancak vatandaş olmayan yabancı uyruklu için green karta  başvurma hakkı verir. Başvuruyu Amerikan vatandaşı olan eş yabancı uyruklu eş için başlatır. Bu procesin sonunda ancak green kartı almış olan yabancı uyruklu eş green  kartın üstündeki tarihten itibaren 3 yıl dolmadan 90 gün önce vatadaşlığa başvurma hakkı elde eder. 

 

Hem ABD hem de Türk vatandaşıyım. Bir duyuma göre eğer her iki ülkede oy kullanırsam vatandaşlık hakkımı kaybedermişim. Doğru mudur?

Kesinlikle doğru değil. Amerikan yasaları başka bir ülkede oy hakkını kullanmanın vatandaşlığı kaybettireceğine dair hiç bir madde içermemektedir. 

Ancak Amerika’da yaşamıyor bile olsanız hatta hiç bir bağınız kalmamış ve geri dönmeyi düşünmüyorsanız bile Amerikan vatandaşı olan kişiler Federal Seçimlerde oy kullanabilirler.  Oy kullanma hakkı en son gelir vergisini ödediğiniz eyalette oy kullanmanızı zorunlu kıllar. Amerikada dışında olan Amerikan vatandaşları ise yetkili Konsolosluk ve Büyükelçilikler aracılığı ile oy kullanabilirler. 

 

Hem ABD hemde Türk vatandaşıyım. Görev için Almanya’da iken bir çocuğumuz oldu. Çocuğumuz ABD vatandaşı olabilirmi? 

Genel olarak yabancı ülkede doğan iki Amerikan vatandaşının çocukları amerikan Vatandaşı olarak doğar. Bu konudaki yasal düzenlemede dikkat edilmesi gereken noktalar şöyledir;

 • 14 Kasım 1986 yılından sonra doğmuş olan, evli Amerikan Vatandaşı anne babanın çocukları doğum ile beraber vatandaşlık kazanması için anne-babadan birinin, çocuğun doğmasından önce Amerika’da ikametgahının olmuş olması gerekmektedir. Herhangi bir minumum süre aranmamakla beraber kısa süreli veya tatil için ABD’de geçirilen süreler kabul edilmez. 
 • 14 Kasım 1986 dan sonra evli ama biri Amerikan Vatandaşı biri yabancı uyruklu olan anne-babadan doğan çocukların amerikan vatandaşı olması için; Amerikan vatandaşı olan anne veya babanın en az 5 yıl süreyle amerika’da ikametgah etmiş olması ve bu sürenin en az 2 senesinin 14 yasından sonra olması gerekmektedir. 

Toplam 5 yıllık sürenin hemen cocougün doğumundan önce olması gerekmemektedir, hatta farklı zaman dilimlerinin bir araya gelmesi ile de 5 yıllık süre sağlanabilir. 

 

Amerikan Vatandaşı anne-babadan evlilik dışı doğan çocuklar vatandaşlık hakkını doğum ile elde edebilir mi? 

Evlilik dışı doğan çocukların vatandaşlık hakkı kazanması evlilik içinde doğan çocuklardan farklı kurallar içermektedir. Eğer evlilik dışı doğan çocuğun annesi Amerikan Vatandaşı ise ve en az 1 yıl kesintisiz süre ile Amerikada ikamet etmiş ise yabancı ülkede doğan çocuk doğum ile vatandaşlık hakkını kazanır.  

Eğer evlilik dışı doğan çocuğun sadece babası amerikan vatandaşı ise açılacak bir dava sonucu baba ile  yasal bağların kurulmuş olması ve babanın çocuğu desteklemeyi kabul etmesi halinde çocuk ABD vatandaşlığını almaya hak kazanır. 

Yurt dışında doğan çocuklar için en yakın Amerikan Konsolosluğu veya Büyükelçiliği ile irtibata geçip,  Yurtdışında Doğanlar için Konsolosluk Raporu  başvurusunda bulunmaları gerekmektedir.  (Consular Report of Birth Abroad). Bu formun anne-baba tarafından doldurulması ve buna ek olarak çocuğun doğum belgesi, anne-babanın evlilik sertifikası ve her birin doğum belgeleri  ve pasaportlarının kopyası ile beraber Konsolosluğa gönderilmesi gerekir.