LIMITED PARTNERSHIP

LIMITED PARTNERSHIP (SINIRLI ORTAKLIK)

Sınırlı ortaklık ticari belgesini ilgili bölge resmi makamlarından almak zorundadırlar (Eyalet Genel Sekreteri). Sınırlı Ortaklık Ticari Belgesinde ortakların adları, ticari varlığın şekli, üyelerin ismiyle beraber ikametgahları, aktif ve sınırlı sorumlu ortakların belirlenmesi, her bir sınırlı sorumlu ortağın ortaklığa ne tür katkıda bulunduğunun belirtilmesi gerekir.

Bu türün en büyük avantajı sınırlı sorumlu ortakların için kişisel sorumluluklarının olmamasıdır. Fakat sınırlı sorumlu ortak ortaklığın kontrolünü ele alır, yönetime aktif olarak katılırsa kişisel sorumluluğu doğar. Adı sınırsız ortaklar kişisel olarak bu ortaklığın borçlarından sorumludurlar. Tek aşamalı vergilendirmeye tabidir. Ortaklığın kar ve zararları diğer ortaklara vergilendirilmemeksizin geçer. Sınırlı ortaklık hisseleri şirket hisseleri gibi alınıp satılabilir.

Bu kuruluş türünün dezavantajlarına gelince; kuruluş formaliteleri mevcuttur. Sınırlı ortaklık ticari belgesini ilgili bölge resmi makamlarından almak zorundadırlar. (New York Department of State). Bir diğer dezavantaj adı ortaklar için sınırsız sorumluluk mevcuttur.  İlan zorunluluğu mevcuttur.