H3 STAJYERLER

Bu vize tipi, yabancı uyruklu kişilerin, ziraat, ticaret, iletişim, finans, siyaset, finans, ulaşım, uzmanlıklar ve salt endüstriyel alanlar gibi çok çeşitli alanlarda eğitim almak için Birleşik Devletlere gelmesini mümkün kılar. Engelli çocukların eğitiminde uygulamalı eğitim alan kişiler için de geçerlidir. Burada hariç tutulan tek eğitim tipi, yüksek lisans eğitimidir. Hemşireler, bazı durumlarda, Birleşik Devletlerde H-3 statüsünde eğitim alabilir ve yabancı tıp öğrencileri okul tatillerinde Birleşik Devletler hastanelerinde stajlara katılabilir. Daha fazla bilgi için lütfen uscis.gov adresini ziyaret edin. 

 

Eğer bir başvuru sahibi Amerika Birleşik Devletleri’nde göçmen olmayan bir kişi olarak geçici olarak çalışmak istiyorsa, ABD göçmen kanunu altında, başvuru sahibi başvuranın yapacağı iş türüne dayanarak, belirli bir vizeye ihtiyaç duyar. Geçici işçi kategorilerinin çoğu, başvuru sahibinin bir vizeye başvurabilmesinden önce ABD Vatandaşlık ve Göçmenlik Hizmetleri (USCIS) tarafından onaylanması gereken I-129 dilekçesinin başvuru sahibinin gelecekteki işvereni veya temsilcisi tarafından saglanmasini gerektirir. Daha fazla bilgi için, lütfen uscis.gov‘a bakın.

Bireyler bir geçici işçi vizesine sadece ABD’deki iş verenlerin I-129 dilekçesini sunduktan ve USCIS’in onaylamasini takiben başvurabilirler. USCIS daha sonra onay fişi numarasını gösteren bir I-797 formu düzenleyecektir. Bu fiş numarası, bu hizmet yoluyla bir randevu almak icin gereklidir. I-797 ve/veya I-129’un sayfa kopyaları gerekli değildir.

 

Aile Üyeleri İçin Vize Bilgisi 
Başvuranın eşi ya da 21 yaşın altındaki evlenmemiş çocukları Amerika Birleşik Devletlerinde eşlik etmek icin vize başvurusu yapabilir. Eğer uygunsa, aile bireylerine asıl başvuranın orijinal vizesi temel alınarak vize saglanir. Asıl başvuru sahibi ailenin mali olarak Amerika Birleşik Devletlerinde kalınan süre boyunca desteklenebileceğini kanıtlamalıdır.

  • Genelde, asıl başvuranın eş ve/veya çocuklarının çalışmaya izinleri yoktur.
  • Aile birleşimi vizesi olan çocuklar devlet veya özel okullara gidebilirler.
  • Aile birleşimi vizesi yasal olarak evli olmayan çiftlere uygulanamaz. Bu kişiler Ziyaretçi Vizesi için başvurmak durumundadır.

 

Asıl başvuranın vizesi geldikten sonra aile birleşimi vizesi için başvurulurken, aile birleşimi vize başvuranı gerekli başvuru evrakının yanı sıra aşağıdakileri de sunmalıdır:

  • Evlilik belgesinin bir örneği ve/veya aile ile ilişkiyi kanıtlayan doğum belgesi;
  • Asıl başvuran vizesinin kopyası ya da USCIS’tan alınan asıl başvuranın Durumunu gösterir resmi belge; 
  • Asıl başvuranın pasaportundaki kişisel veri sayfasının bir örneği.

 

Bu vize başvuru sahiplerine bağlı kişiler bir H-4 vizesi alacaktır. Bağlı kişiler ana başvuru sahibi aile üyelerini eklemek suretiyle bir randevu ayarladığında ya da bu sayfadan randevu sayfasına devam edip bu vize tipi için randevu planlayarak bir randevu ayarlayabilirler. 

 

Yalnızca Birleşim Vizesi Başvuran(lar)ı için özel başvuru belgeleri:

  • Evlilik belgesinin bir örneği ve/veya aile ile ilişkiyi kanıtlayan doğum belgesi;
  • Asıl başvuran vizesinin kopyası ya da USCIS’tan alınan asıl başvuranın Durumunu gösterir resmi belge;
  • Asıl başvuranın pasaportundan kişisel veri sayfasının bir kopyası.