H2-A MEVSİMLİK TARIM İŞÇİLERİ

H-2A göçmen olmayan vize sınıfı, Amerika Birleşik Devletlerinde geçici olarak tarımsal iş veya geçici veya mevsimsel nitelikte hizmetler ifa etmek isteyen başvuru sahipleri için uygundur. Avustralyalı işveren (veya müşterek işveren olarak adlandırılan Amerika Birleşik Devletleri tarımsal üreticiler birliği üyeleri) gelecekteki çalışanının yerine Form I-129’u, Göçmen Olmayan İşçi için Dilekçe doldurmalıdır. 

  • Eğer bir başvuru sahibi Amerika Birleşik Devletleri’nde göçmen olmayan bir kişi olarak geçici olarak çalışmak istiyorsa, ABD göçmen kanunu altında, başvuru sahibi başvuranın yapacağı iş türüne dayanarak, belirli bir vizeye ihtiyaç duyar. Geçici işçi kategorilerinin çoğu, başvuru sahibinin bir vizeye başvurabilmesinden önce ABD Vatandaşlık ve Göçmenlik Hizmetleri (USCIS) tarafından onaylanması gereken I-129 dilekçesinin başvuru sahibinin gelecekteki işvereni veya temsilcisi tarafından saglanmasini gerektirir. Daha fazla bilgi için, lütfen uscis.gov‘a bakın.
  • Bireyler bir geçici işçi vizesine sadece ABD’deki iş verenlerin I-129 dilekçesini sunduktan ve USCIS’in onaylamasini takiben başvurabilirler. USCIS daha sonra onay fişi numarasını gösteren bir I-797 formu düzenleyecektir. Bu fiş numarası, bu hizmet yoluyla bir randevu almak icin gereklidir. I-797 ve/veya I-129’un sayfa kopyaları gerekli değildir. 
  • H2A program şartlarıyla ilgili bilgi için lütfen uscis.gov sitesine bakınız. 
  • H2A vizesi başvuru sahipleri benzer bir işte deneyim sahibi olduklarını göstermeli ve ülkelerini terk etme niyetinde olmadıklarını göstermek için yurtdışında ikamet sahibi olduklarını kanıtlamalıdır.