Hangi Eyaletlerde Yasal Statüde Olmayan Göçmenler Ehliyet Alabilir?

Amerika’da yasal olarak bulunmayan göçmenler birçok haktan yararlanamadıkları gibi, ehliyet alamazlar. Bunun başlıca sebebi bir Sosyal Güvenlik Numarası (SSN) sahibi olmamalarıdır. 1993 yılından itibaren Washington eyaleti ile başlayan ve devam eden süreçte 10 eyaletin daha aralarına eklendiği 11 eyalette yasal olarak bulunmayan göçmenlerin ehliyet alabilmeleri için eyalet yasalarında değişiklik yapılmıştır. Bu sayede araba sigortası da yaptırabilirler.

Bazı şehirlerde sadece ID kartları temin edilebilir ve bunlar sadece kimlik tespiti için kullanılabilir. Bu şehirlerden birkaçı San Fransisco, CA, New Haven, CT ve Asbury Park, NJ’dir.

 1.      CALIFORNIA

California’da yaşadığını kanıtlayan herkes California’dan Sürücü belgesi alabilir. Eğer sürücü adayı California’da yasal olarak yaşadığını Sosyal Güvenlik Numarası gibi kanıtlarla destekleyemezse, verilecek olan ehliyette bu durumu belirten belirli bir farklılık olacaktır. Bu farklı işaretin bulunsa dahi yasalar herhangi bir ayrımcılık yapılmasını önlemektedir. Bu ehliyet kimlik olarak kullanılamaz.

 

 

 

 

 2.      COLORADO

Colorado yasalarına gore bir önceki sene için vergi ödemiş olan ve eyalette yaşadığını gösterir kanıtı olan veya Bireysel Vergi Ödeyen olduğunu belirten numaraya sahip olan ve 24 aydır bu eyalette yaşayan kişiler, pasaport,  konsolosluktan alınan bir kimlik veya ordu kimliği gibi kimlikler göstererek ehliyet başvurusunda bulunabilirler. Bu ehliyet kimlik için veya diğer federal haklardan yararlanmak için kullanılamaz.

 

 

 

 4.      CONNECTICUT

Connecticut yasaları, Sosyal Güvenlik Numarası olmayan ve yasal olarak ülkede bulunduğunu kanıtlayamayan kişilere, bir kimlik ve Connecticut’ta yaşadığını kanıtlayan evraklar sunmaları halinde ve yakın zamanda durumunu yasallaştıracağını belirten bir taahhüt belgesi imzalamaları halinde bu ehliyeti alma hakkı kazanabilirler. Bu yasa mahkeme tarafından suçlu bulunan kimseleri kapsamaz. Fakat bu ehliyet kimlik olarak kullanılamaz ve 3 ila 6 yıl arası bir süre geçerlidir.

 

 

 

 

 

4.     DISTRICT OF COLUMBIA

Bu eyalette 6 aydan fazla bir süredir yaşadığını kanıtlayan, Sosyal Güvenlik Numarası olmayan ve geçerli bir kimlik, doğum tarihi ve ikametgah gösterebilen kişiler 8 sene süresince bir ehliyet sahibi olabilirler. Bu ehliyet kimlik olarak kullanılamaz ve işaretlenmiş bir ehliyettir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 5.     ILLINOIS

İllinois yasaları, sosyal güvenlik numarası olmayan, yasal olarak bu ülkede yaşadığının kanıtını gösteremeyen ve bu eyalette 1 yılı aşkın süredir yaşayan insanların ehliyet almasına müsade ediyor. Başvuru sahibi geçerli bir pasaport veya konsolosluktan alınmış kimlik belgesi göstermek durumundadır. Bu ehlıyet 3 sene boyunca geçerlidir. Bu ehliyet kimlik olarak kullanılamaz ve geçici ziyaretçi ehliyeti olarak büyük harflerle işaretlenmiştir.

 

 

 

  

 

6.     MARYLAND

Bu eyalette yasalara gore Sosyal Güvenlik Numarası olmayan fakat vergi ödemiş veya son 2 senedir bu eyalette vergi ödeyen birine ekonomik olarak bağımlı yaşayan kişiler ehliyet alabilir. Bu ehliyet diğer ehliyetlerden farklı bir dizayn ve renktedir. Kimlik olarak kullanılamaz.

 

 

 

 

 

 7.      NEVADA

Bu eyalette yaşadığını, kimlik gösterebilen ve yaş sınırı üzerinde olduğunu kanıtlayan kişiler bu haktan yararlanabilir ve 1 senelik geçerliliği olan ehliyet alabilirler. Kimlik olarak veya sosyal haklardan yararlanmak amacıyla kullanılamaz.

 

 

 

 

 

  

 

 

 8.      NEW MEXICO

Bu eyaletin yasalarına gore, kişilerin Bireysel Vergi Kimlik numarası veya departman tarafından Sosyal Güvenlik Numarası yerine verilen diğer dokumanlar ile ehliyet alma hakkı bulunmaktadır.

 

 

 

 

 

 

 

 9.      UTAH

Amerika’da yasal olarak bulunmayan ve Utah’ta ikamet eden kişilere, Utah eyaleti “Sürücü imtiyazı” olarak isimlendirilmiş bir kart vermektedir. Bu kart, normal ehliyetten renk, format ve diğer görsel yönlerden farklıdır ve  “Sürücü imtiyazıdır- Kimlik olarak kullanılamaz” şeklinde bir yazı ile farklılaştırılmıştır. Bu kart 1 yıl süresince geçerlidir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

10.  VERMONT

Bu eyalette ikamet eden ve yasal olarak Amerika’da bulunmayan göçmenler, kimlik, doğum tarihi ve yeri, geçerli pasaport, geçerli konsolosluktan alınmış kimlik dökümanı veya dogum sertifikası, evlilik belgesi, evlat edinme veya boşanma sertifikası; ve Vermont ikametgah kanıtı ile “Araç kullanım imtiyazı” seklinde isimlendirilmiş kartı alabilirler. Bu kart, kimlik olarak kullanılamaz. Bu kartın geçerlilik süresi, kart sahibinin kartı aldıktan sonraki 2. doğum gününden bir önceki gece, gece yarısına kadardır.

 

 

 

 11.  WASHINGTON

Bu eyaletin yasalarına göre, başvuru sahibi Washington ikametgahı göstererek sürücü belgesi alabilir. İkametgah kanıtı olabilecek dökümanlar arasında, ev elektrik-su faturası, üniversite faturası, universite dökümanları, Selective Service kart, araba ruhsatı, banka dökümanları, bireysel vergi numarası, Washington okul transkriptleri, veya başka okul dökümanları, DSHS benefit dökümanları, veya yakın zamanda alınmış Washington evlilik sertifikası, varsa çocuğun doğum sertifikası. Kısaca başvuru sahibinin adını ve Washington adresini gösteren dökümanlar geçerlidir. Diğer dökümanlar da değerlendirilebilinir.