ABD’DE ÖĞRENCİLERİN ÇALIŞMA HAKLARI

 

ABD’de eğitim almak isteyen öğrencilerin en çok sorduğu soru, bu ülkede okurken çalışıp çalışamayacakları, yasal olarak hangi işleri yapıp para kazabilecekleridir. Birçok öğrenci sahip olduğu çalışma hakkı türlerini bilmemekte ve bu sebeple yasal olmayan çalışma yöntemlerini farkında olmadan dahi gerçekleştirmekte ve sonu ABD’den sınır dışı edilmeye varabilecek yasal sorumluluklar altında kendini bulabilmektedir.

Amerikan Hükümeti akademik yıl boyunca devam eden sertifika programları, lisans, yüksek lisans ve doktora programlarındaki öğrencilere OPT (Optional Practical Training) ve CPT (Curriculum Practical Training) imkanlarını sunmakta ve dönemsel yasal çalışma hakkını yabancı öğrencilere vermektedir.

 

 OPT(Optional Practical Training) ve CPT (Curriculum Practical Training)   ABD’deki belirli akademik programlarda okuyan yabancı uyruklu öğrencilere full-time ve part-time(staj) çalışma imkanını yasal olarak sunar.

 

ABD’de kısa süreli dil kursları, OPT ve CPT hakkını öğrencilere vermez. Çünkü Amerikan Hükümeti’nin öğrencilere bu hakkı vermesinin sebebi akademik alanda alınan eğitimin pratikle de pekiştirilmesini sağlamak, akademik yıl boyunca devam eden sertifika programları, lisans, yüksek lisans ve doktora eğitimimi tamamlamış yabancı öğrencilerin Amerikan çalışma hayatını da yasal bir şekilde yaşamasını mümkün kılmaktır. Bu sebeple sadece dil öğretmeyi amaçlayan ya da eğitim süresi 12 aydan az olan sertifika programlarıyla OPT ve CPT’ye başvurulamaz. Dil okulu veya kısa süreli sertifika programına katılanlar “on campus” denilen sadece eğitim alınan kurumun kampüs alanı içinde part-time çalışma hakkına sahip olabilirler. Bu durumda ancak kampüs içinde okul idaresince uygun olabilecek pozisyonların doğması, duyurulması ve sizin okul idaresince işe alınmanız yöntemiyle var olabilir. Yani kampüs dışında part-time ya da full-time çalışamaz, kampüs içinde sadece size belirtilen alanlarda çalışabilirsiniz.

 

ABD’de Kalıcı Olmak İsteyenlere Fırsat

OPT’nin, CPT’den en büyük farkı, bu haklara başvurudaki zamanlama farkıdır. OPT’ye akademik eğitim programınızı tamamladıktan sonra başlayabilmekte ve 1 sene süreyle ABD’de legal olarak full-time çalışabilmektesiniz. CPT ile ise okuduğunuz dönem içerisinde çalışma hayatına atılabilir ama sadece part-time olarak çalışabilirsiniz. Bu sebeple OPT ve CPT’ye başvurmadan önce çalışabileceğiniz şirketleri araştırmaya önceden başlamanız ve bu hakları kullanmaya hazır olduğunuz vakit başvuruları göndereceğiniz şirketlerin iletişim bilgilerini önceden hazır bulundurmalısınız. Bu başvuruları yapmak için okulunuzun yabancı öğrenci işlerine bu isteğinizi belirtmeli, hem okulunuzun başvurunuz için hazırlaması gereken belgeleri istemeli, hem de Amerika Göçmenlik Bürosu’na göndermeniz gereken evrak ve formların listesini okulunuzdan almalısınız.

OPT ve CPT’nin en büyük avantajı 1 sene boyunca çalıştığınız kuruma kendinizi gösterme ve yeteneklerinizi kanıtlama imkanı sunarak, Amerikan şirketlerinin çalışma vizesi ve yeşil kart için sponsorluğunu alabilme şansını size sunmasıdır. OPT ve CPT hakkını kullanarak çalıştığınız Amerikan şirketinin sizin için sponsor olmayı kabul etmesi ve gerekli şartları yerine getirmeniz durumunda çalışma vizesine ve yeşil karta başvuru yapılabilir. Bu süreci başlangıcından itibaren, kulaktan dolma bilgiler veya internette dolaşan yorumlara güvenmekten çok, ABD’de göçmenlik konularında uzmanlaşmış avukatlarla sürdürmeniz en mantıklı ve faydalı karar olacaktır.